Na próżno w czołówce szukać Koziego Grodu….

Mieszkanie blisko zieleni? Nie w Lublinie! W zestawieniu serwisu Domiporta.pl, który badał jak wiele terenów zielonych w ogólnej powierzchni znajduje się w 10 najludniejszych miastach w kraju, Kozi Gród uplasował się dopiero na siódmym miejscu, ex aequo z Białymstokiem. Ranking wygrał Poznań przed Łodzią oraz Wrocławiem i Bydgoszczą.

W analizie Domiporta.pl skorzystano z danych GUS za 2018 rok. Z terenów zielonych wyłączono cmentarze.

Największą powierzchnią zieleni miejskiej w obrębie miasta może pochwalić się Poznań – w stolicy Wielkopolski aż 20% terenu miasta zajmują lasy gminne, parki i zieleń uliczna. Na drugim miejscu jest Łódź z wynikiem 19% – w tym przypadku to głównie zasługa parków miejskich, które w Łodzi zajmują niemal 6% całej powierzchni miasta. Trzecie miejsce zajmują ex aequo Wrocław i Bydgoszcz, z 18-proc. udziałem zieleni miejskiej.

Lublin z 14% uplasował się na 8. miejscu. Mniej zieleni jest tylko w Szczecinie i Gdańsku.

Bez wątpienia największy udział w miejskiej zieleni mają lasy gminne oraz parki (według GUS są to również zieleńce i tereny zieleni osiedlowej). Lasy pod tym względem przodują w Szczecinie i Poznaniu, gdzie stanowią ponad 8% powierzchni miast.

Parki natomiast palmę pierwszeństwa wiodą we Wrocławiu i Krakowie, w obu przypadkach jest to ponad 6%.

Z zielonych ulic mogą być z kolei dumni mieszkańcy Poznania i Lublina, gdzie udział zieleni ulicznej przekracza 3% ogólnej powierzchni miasta.

Dla nabywców mieszkań istotnym kryterium wyboru lokalizacji może być z kolei udział terenów zielonych wewnątrz osiedli. Deweloperzy są znani z maksymalnego wykorzystania gruntu pod zabudowę, lecz w niektórych miastach stosunek zieleni jest wyższy niż w pozostałych. Z najbardziej „zielonych” osiedli mogą być dumni mieszkańcy Warszawy, jednak nawet w tym mieście tereny zieleni osiedlowej zajmują jedynie 4% powierzchni miast. Ponad 3-proc. zazielenienie osiedli utrzymuje się również w Białymstoku, Lublinie, Łodzi i Krakowie.

Jak podkreślają autorzy zestawiania, trudno wyrokować jak wielką wagę nabywcy przykładają do bliskości terenów zielonych, ale pewnymi wskazówkami preferencji nabywców mogą być wyniki dwóch raportów.

74% Polaków byłoby skłonnych zapłacić za nieruchomość więcej, jeżeli znajdowałaby się ona w pobliżu terenów zielonych – wynika z raportu Global Garden Report 2012, przygotowanego przez producenta sprzętu ogrodowego – Husqvarna.

Podobne wnioski można wyciągnąć z raportu „Finansowy Barometr ING” opublikowanego przez ING Bank Polski na początku zeszłego roku.

Jak Polacy kupują mieszkania i domy? Wynika z niego, że najczęstszym kryterium stosowanym do zawężenia wyboru podczas poszukiwania mieszkania jest właśnie lokalizacja – takiej odpowiedzi udzieliło 41% ankietowanych. Oznacza to, że lokalizacja to najbardziej istotny element dla większości nabywców. Cena nieruchomości znalazła się dopiero na drugim miejscu z wynikiem – 36%.

Udział zieleni w największych miastach Polski

miasto udział (%)
Poznań 20
Łódź 19
Wrocław 18
Bydgoszcz 18
Warszawa 15
Kraków 15
Białystok 14
Lublin 14
Szczecin 13
Gdańsk 11
* bez udziału cmentarzy

Udział powierzchni poszczególnych typów przestrzeni zielonych w Lublinie 0%

parki spacerowo-wypoczynkowe 1,2
zieleńce 0,7
zieleń uliczna 3,5
tereny zieleni osiedlowej 3,5
parki, zieleńce i tereny zieleni osiedlowej 5,4
lasy gminne 0

Domiporta.pl, KB

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here