Na serwisówce dzieci i kierowcy muszą uważać!

Rodzice dzieci uczęszczających do Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 3 obawiają się o bezpieczeństwo swoich pociech. Chodzi o drogą serwisową po północnej stronie ul. Rejowieckiej, po której samochody jeżdżą zbyt szybko, a widoczność utrudniają zamontowane ekrany akustyczne.

Jeszcze kilka miesięcy temu rodzice dzieci z ZSP nr 3 obawiali się, że ekrany akustyczne przy ul. Rejowieckiej będą utrudniać widoczność uczniom wychodzącym z terenu szkoły. Ostatecznie między szkołą a drogą serwisową zamontowano przezroczyste ekrany, dzięki czemu dzieci dokładnie widzą, czy przejeżdżają przez nią samochody.

Dodatkowo ich bezpieczeństwa pilnuje specjalnie zatrudniona osoba do przeprowadzania uczniów przez przejście dla pieszych. Nieco inaczej sytuacja wygląda po północnej stronie ul. Rejowieckiej. Zdaniem rodziców, ich pociechy wychodząc zza ekranów nie widzą czy drogą serwisową przypadkiem nie nadjeżdża jakiś pojazd.

– Samochody jeżdżą dość szybko, nie stosując się do przepisów – mówi zaniepokojona czytelniczka. – Nie pomaga nawet tzw. „wyniesione” przejście dla pieszych, bo jest ono tak wybudowane, że kierowcy nie zwalniają. Żeby dzieci całe i zdrowe wróciły ze szkoły do domu, należałoby zamontować zwykły spowalniacz, aby każdy kierowca przed nim zatrzymał się i ruszył z „jedynki”. Pewnie koszty nie są duże, ale nasze pociechy będą za to bezpieczne.

Czytelniczka problemem chce zainteresować miejskich radnych. Z kolei urzędnicy chełmskiego magistratu zapewniają, że w tej sprawie nie dostali żadnego zgłoszenia. – Osoby dostrzegające takie sytuacje, powinny jak najszybciej problem zgłosić do straży miejskiej lub policji – zaznacza Grzegorz Zarzycki z Gabinetu Prezydenta Chełma. – Zwracamy uwagę, że we wskazanym miejscu, znajdują się zabezpieczenia.

Za ekranem ustawione są barierki typu olsztyńskiego, uniemożliwiające wtargnięcie dzieci na drogę dojazdową. Na terenie znajduje się także oznakowanie pionowe, poziome, oraz wyniesienie przejścia, które zmusza kierującego pojazdem do maksymalnego ograniczenia prędkości. Zaraz za skrzyżowaniem z ul. Fredry jest ograniczenie prędkości od 30 km/h. Przeanalizujemy jednak możliwość oraz konieczność instalacji progu zwalniającego w tym rejonie – dodaje Zarzycki. (s)

1 KOMENTARZ

  1. Wszystko przez idiotyczny wyjazd od strony Galerii. Wielu, niecierpliwych kierowców, nie chcących czekać, nie mogący łatwo skręcić w lewo, w ul.Rejowiecką, a jadący w kierunku centrum, wybierają jazdę na wprost, właśnie drogą serwisową przy szkole. Stwarzają ogromne niebezpieczeństwo na tym odcinku, szczególnie dla dzieci. CZARNY PUNKT przed samą szkołą? Wstyd dla drogowców ale i dla nadzoru ze strony miasta. Ekrany po lewej stronie, przed przejściem, bardzo skutecznie utrudniają widoczność. Przynajmniej trzy z nich powinny być natychmiast wymienione na przeźroczyste. A wyjazd od Galerii i możliwość skrętu z Rejowieckiej do szkoły nr3, to wielki BUBEL komunikacyjny. Uliczka od strony Galerii powinna być natychmiast oznaczona jako jednokierunkowa. Dojazd do Galerii TAK, wyjazd absolutnie NIE! Przecież kilkadziesiąt metrów dalej jest drugi, mało kolizyjny wyjazd z centrum handlowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here