Nabór przedłużony

Do 9 lutego, czyli w pierwszym terminie naboru, zgłosiło się w Chełmie 38 kandydatów na rachmistrzów. Do przeprowadzenia powszechnego spisu w mieście potrzeba ich 25. Ale termin rekrutacji w całym kraju przedłużono do 16 lutego, bo nie wszędzie udało się skompletować skład.

W ubiegłym tygodniu informowaliśmy, że w Chełmie i gminach powiatu chełmskiego ruszyły nabory na rachmistrzów do „Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań w 2021 roku”, który ma być przeprowadzany od 1 kwietnia do 30 czerwca br. Rekrutacja ankieterów miała potrwać do 9 lutego. W tym czasie do chełmskiego magistratu wpłynęło 38 zgłoszeń od kandydatów. W Chełmie do przeprowadzenia spisu potrzebują 25 rachmistrzów, więc teoretycznie kandydatów było wystarczająco dużo. Trzeba jednak pamiętać, że nie wszyscy muszą przejść dalszą procedurę rekrutacji. Po złożeniu aplikacji kandydat będzie musiał odbyć szkolenie, zdać egzamin i dopiero potem będzie wpisany na listę osób zakwalifikowanych do pełnienia roli rachmistrza. Rekrutację, zarówno w Chełmie, jak i w całym kraju przedłużono do 16 lutego br.

– Przedłużenie naboru to decyzja Centralnego Biura Spisowego. Taką informację otrzymał dziś UM Chełm – informowali 9 lutego urzędnicy z chełmskiego ratusza.

Nabór przedłużono, bo kandydatów na rachmistrzów było za mało. Nie wszędzie udało się skompletować skład. W niektórych gminach np. Leśniowice kandydatów było „na styk”, czyli dwóch. Rachmistrzowie, którzy przeprowadzali spis rolny wiedzą, że praca ta łatwa nie jest ze względu na utrudnienia związane z epidemią. Przeprowadzenie wywiadu telefonicznego bywa skomplikowane, bo nie wszyscy rozmówcy wykazują się zaufaniem.

Do głównych zadań rachmistrza spisowego należeć będzie przeprowadzenie wywiadów bezpośrednich lub telefonicznych, w zależności od aktualnej sytuacji związanej z epidemią, z wykorzystaniem urządzenia mobilnego z interaktywną aplikacją formularzową. Rachmistrzem spisowym może zostać osoba pełnoletnia, niekarana, która posiada wykształcenie co najmniej średnie, cieszy się nieposzlakowaną opinią. (mo)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here