Naczynia połączone

Realizacja wielomilionowego projektu „Budowa niskoemisyjnego systemu transportu w Chełmskim Obszarze Funkcjonalnym” trwa od lat. Na jakim etapie są prace?

Liderem projektu „Budowa niskoemisyjnego systemu transportu w Chełmskim Obszarze Funkcjonalnym” realizowanego dzięki unijnej dotacji jest miasto Chełm, a partnerami gminy Chełm i Kamień. Zakres projektu jest bardzo duży, a jego realizacja trwa już od kilku lat i końca nie widać. Na razie udało się przebudować parking przy Alei Armii Krajowej oraz parking przy ul. Kolejowej (przed Dworcem Głównym PKP) w Chełmie.

Wybudowano też parkingi przy zalewie w Żółtańcach, a także w Kamieniu ze stacjami rowerowymi, które mają stanowić element systemu rowerów: miejskiego i gminnego. Efektem projektu są ścieżki rowerowe wzdłuż drogi wojewódzkiej Chełm-Hrubieszów w Chełmie, a także gminach Chełm oraz Kamień. W ramach tego projektu powstały też ścieżki rowerowe w Depułtyczach Królewskich, Horodyszczach-Kolonii, Parypsach, Stawie oraz nad Zalewem Żółtańce (gmina Chełm).

Do końca tego roku dostarczonych ma być też 6 autobusów EURO VI dla Chełmskich Linii Autobusowych. Pozostała jeszcze wymiana 35 przystanków komunikacji publicznej w mieście, które mają być wyposażone w tzw. system dynamicznej informacji pasażerskiej. Ostatnim elementem przedsięwzięcia ma być wdrożenie systemu roweru miejskiego i gminnego.

Na te zadania zostaną ogłoszone przetargi, o czym miasto informowało nas już kilka miesięcy temu. W ratuszu podkreślają, że już za obecnej kadencji pozyskano dodatkowe dofinansowanie projektu, dzięki któremu zostanie kupionych sześć autobusów i możliwa będzie również wymiana przystanków. (mo)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here