Nadciśnienie powszechnym wrogiem

Jak co roku członkowie Polskiego Towarzystwa Studentów Farmacji zorganizowali w centrach handlowych w całym kraju (w Lublinie w życzliwej akcjom prozdrowotnym Galerii OLIMP) specjalne stoiska.


Wolontariusze – studenci farmacji, medycyny i innych kierunków medycznych oraz specjaliści, w tym: farmaceuci, dietetycy i fizjoterapeuci doradzali oraz omawiali najważniejsze aspekty chorób układu krążenia.
Ograniczona świadomość
– Nadciśnienie tętnicze to obecnie jedno z najpowszechniejszych schorzeń. Stanowi częstą przyczynę śmierci i prowadzi do groźnych powikłań: udaru mózgu, zawału serca i wielu innych. Skuteczną obroną przed chorobą jest profilaktyka, na którą składają się przede wszystkim główne zasady zdrowego stylu życia – aktywność fizyczna, odpowiednia dieta, unikanie używek (zwłaszcza tytoniu) i utrzymywanie wagi w normie. Niestety, wciąż wiele osób ma ograniczoną świadomość w tym zakresie, co przekłada się na większe ryzyko zachorowania. Akcja ,,Skonsultuj z farmaceutą – nadciśnienie tętnicze” miała na celu podniesienie wiedzy społeczeństwa na temat chorób układu krążenia, ich objawów, przyczyn i przede wszystkim – ich prewencji – wyjaśniała Anna Smutek, przewodnicząca Polskiego Towarzystwa Studentów Farmacji.
Coraz młodsi ciśnieniowcy
– Masz wysokie ciśnienie tętnicze i nadal korzystasz z używek? Przestań ryzykować swoim zdrowiem. HA jest chorobą, która może dać poważne powikłania. Im cięższe nadciśnienie i im dłużej trwa, tym większe powoduje uszkodzenia. Najbardziej narażone są: tętnice, serce, mózg, nerki i oczy. Zalecamy stosowanie się do zaleceń lekarza prowadzącego oraz porad farmaceuty, bo tylko wtedy leczenie osiągnie należyty skutek – przekonywali przyszli farmaceuci, podkreślając podczas tegorocznej akcji, że nadciśnienie stało się chorobą atakującą coraz młodsze osoby, a więc tym wcześniej schorzenie to powinno być diagnozowane i odpowiednio leczone, niezależnie oczywiście od odpowiedniej profilaktyki. TAK