Nagrody dla wyjątkowych kobiet – Wyniki Konkursu Kobieta Gospodarna Wyjątkowa

Przedstawiamy wyniki III edycji Konkursu „Kobieta Gospodarna Wyjątkowa”, organizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie. Nagrody wręczano podczas uroczystej gali finałowej w Kumowej Dolinie w Chełmie.

Nad konkursem, pielęgnującym tradycyjną kuchnię i sztukę ludową, patronat honorowy objęła Pierwsza Dama – Agata Kornhauser-Duda. Tematem przewodnim tegorocznej edycji konkursu były lubelskie zioła, a panie składały zgłoszenia w następujących kategoriach: „Ziołowe skarby kulinarne”, „Ciasto jak dawniej” oraz „Serweta inspirowana tradycją”. Do tegorocznej edycji konkursu zgłosiło się 308 kół gospodyń wiejskich i stowarzyszeń.

Dało to łącznie 1078 potraw, ciast i serwet, które były oceniane przez powołane komisje konkursowe. Półfinały odbyły się w Chełmie, Zamościu, Białej Podlaskiej oraz Lublinie. 4 września na galę finałową do amfiteatru Kumowa Dolina w Chełmie przyjechało blisko 500 pań z 143 kół, które w półfinałach zajęły I, II i III miejsca w każdej kategorii. Podczas gali zostały wręczone nagrody przyznane przez Komitet Honorowy w składzie: Mateusz Morawiecki – Prezes Rady Ministrów (Przewodniczący), Jacek Sasin – Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Aktywów Państwowych, Grzegorz Puda – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Beata Mazurek – Poseł do Parlamentu Europejskiego.

Lista laureatów III edycji konkursu „Kobieta Gospodarna Wyjątkowa”:

Kategoria „Ziołowe skarby kulinarne”: 1. „Kaczka faszerowana z kaszą w warzywach” – KGW Wilków Orliki; 2. „Hałajda z ziołowymi fajerczakami” – Stowarzyszenie Ludzi Aktywnych Activum w Starym Zamościu; 3. „Pazibroda” – KGW Osmoliczanki.

Nagrody specjalne: „Ryba w ziołach” KGW na Dolince w Kumowie Majorackim (gmina Leśniowice), „Zupa ziołowo-szczawiowa z kluseczkami z ziołowych naleśników” KGW Wereszczynianki.

Wyróżnienia: „Sakiewki wegańskie” KGW Łobaczew Mały; „Rosół z perliczki z lubczykiem” KGW Swańki z Wyryk; „Kaczka nadziewana po staropolsku z ziołami” KGW Zakręcie; „Pieczone polędwiczki w ziołach z boczkiem wędzonym” KGW Przewłoka; „Dziki dzik” KGW Toczyska.

Kategoria „Ciasto jak dawniej”: 1. „Ciasto z bitą śmietaną 9 tafli” – KGW w Dereźni Solskiej; 2. „Sernik z sosem malinowym” – KGW w Siemierzu; 3. „Tort makowy” – wyśmienity” – KGW Luszawianki w Luszawie.

Nagroda specjalna: „Metrowiec” – KGW Horodysko (gmina Leśniowice); „Ciasto-tort z chleba razowego” – KGW w Żabiej Woli.

Wyróżnienia: „Gościniec hrabiny Pisarkowej” – KGW Jaszczów; „Staropolskie śliwki” – KGW Marysieńki z Pilaszkowic; „Makowiec” – KGW Aleksandrów Drugi; „Placek z serem” – KGW w Sobieszynie; „Pieróg jaglany” – KGW w Węglinku.

Kategoria „Serweta inspirowana tradycją”: 1. „Serweta frywolitkowa” – KGW Kaznów; 2. „Serweta” – KGW Moniaki, 3. Serweta z lilią” – KGW w Turowie.

Nagrody specjalne: „Serweta z motywem róży” – KGW Gospodarne Dominiczanki; „Bieżnik serwetowy” Stowarzyszenie Twórców Ludowych.

Wyróżnienia: „Serweta babuni” – KGW Wysokie Obcasy w Modliborzycach; „Serweta na okrągły stolik” – Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych Tłuściec; „Serweta Basi” – Stowarzyszenie Kobiet w Wandalinie; „Serweta łąka” – Stowarzyszenie Zagrody Razem; „Serweta ananasek” – KGW Kamienna Góra. (opr. mo)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here