Nagrody kulturalne marszałka

Trójka laureatów z wicemarszałkiem Michałem Mulawą i dyrektor Departamentu Kultury, Edukacji i Dziedzictwa Bożeną Ćwiek

8 grudnia w Lubelskim Centrum Konferencyjnym przy ul. Grottgera wręczono Nagrody Kulturalne Województwa Lubelskiego. Są przyznawane we wszystkich dziedzinach kultury i sztuki, mających znaczenie dla promocji Lubelszczyzny.


Wyróżnienia kulturalne województwa odbierają laureaci w sześciu kategoriach: twórczość artystyczna, popularyzacja i upowszechnianie kultury, ochrona dóbr kultury, pielęgnowanie i ochrona tradycji regionu, za całokształt działalności kulturalnej oraz z okazji jubileuszy zawodowych i twórczych. Nagrody mogą być indywidualne lub zbiorowe. Te indywidualne są przyznawane – w formie finansowej – wyłącznie osobom fizycznym. Nagrody zbiorowe przyznaje się – w formie rzeczowej – osobom prawnym oraz innym podmiotom, w tym zespołom i jednostkom organizacyjnym.

W tym roku wręczono 58 nagród, a ich wysokość waha się od 2 do 5 tys. zł.

– Nagrody kulturalne województwa lubelskiego mają bardzo prestiżowy charakter, to nasz ukłon w stronę wszystkich osób, które upowszechniają kulturę i sławią nasz region w Polsce oraz poza jej granicami – mówił wicemarszałek Michał Mulawa, reprezentujący samorząd województwa. Podkreślił, że Zarząd Województwa Lubelskiego zwiększył budżet na ten cel o 97 tys. zł. – do łącznej kwoty 168 tys. zł.

Wśród 58 nagrodzonych są artyści i animatorzy kultury, również instytucje kulturalne z całego regionu. Z powodu epidemii, symbolicznie w LCK nagrodzono jedynie trzech artystów. Pierwszy to Paweł Mazur, tancerz i choreograf pochodzący z Kraśnika – od jego występu na tej uroczystości rozpoczęto uhonorowanie laureatów. Drugim jest Stanisław Bałdyga – lubelski artysta grafik, członek jury wielu konkursów międzynarodowych i ogólnopolskich, uczestnik i organizator licznych plenerów i warsztatów twórczych.

Trzeci, Mateusz Nowak – to aktor i animator sztuki, kierownik programowy Domu Kultury Węglin również z Lublina.

Marek Rybołowicz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here