Najbardziej stalochłonne gałęzie przemysłu w Polsce

Produkcja stali w Polsce w ostatnich latach gwałtownie spada (w okresie styczeń-wrzesień 2020, aż o 17% w porównaniu do roku poprzedniego, a w 2019 o 10% porównując z 2018). Spadek produkcji zanotowały też inne kraje za wyjątkiem Chin. Ogólne zapotrzebowanie na ten materiał w naszym kraju również zmalało (w 2019 o 10% mniej niż w 2018). Nadal jest jednak na wysokim poziomie, a niżej wymienione gałęzie przemysłu zużywają jej najwięcej. Oto zestawienie tych branż:

BUDOWNICTWO I DROGOWNICTWO

Ten sektor zużywa aż około 45%  całej stali używanej w Polsce. Stal w budownictwie ma bardzo dużo zalet powiązanych z systemami weryfikacji oceny budynków pod kątem ich ekologiczności – konstrukcje stalowe są lekkie, czas budowy jest niedługi, a tworzywo to świetnie nadaje się do recyklingu.

Z punktu widzenia systemów certyfikacji, stal daje możliwości zyskania punktów tam, gdzie uwzględniane są materiały, konstrukcje i ich cykl życia, a także tam, gdzie ocenia się zakłócenia spowodowane samym procesem budowy. Stal jest bezpośrednio powiązana z kwestiami materiałowymi oraz pośrednio wpływa na udane rozwiązania wielu innych zagadnień. Najczęściej wykorzystywanymi elementami stalowymi w tej gałęzi przemysłu są: pręty zbrojeniowe, kształtowniki (profile), płaskowniki, bednarki, blachy, blachy profilowane, rury stalowe i stalowe wyroby tłoczone (np. zlewozmywaki, wanny, ale i wkręty, śruby czy gwoździe).

W sektorze drogowym, stal jest przede wszystkim wykorzystywana przy konstrukcjach drogowo-mostowych (pręty, przęsła mostów, itd.). Mosty ze stali stanowią na razie tylko około 12% polskich konstrukcji tego typu, a poza mostami,  materiał ten używany jest do budowy barier drogowych, barier mostowych, barieroporęczy i ekranów akustycznych.

ENERGETYKA I KOLEJNICTWO

Wytwarzanie stali w Polsce ma również wpływ na przemysł energetyczny, gdzie stosuje się najróżniejsze urządzenia lub konstrukcje stalowe np. kanały spalin, obudowy filtrów, zbiorniki, maszyny, jak również instalacje elektryczne. Rośnie też popularność stali nierdzewnej np. do budowy kolektorów słonecznych używanych w ekologicznej energetyce solarnej.

W sektorze kolejowym natomiast, stal używana jest do tworzenia całej infrastruktury: szyn o wysokiej wytrzymałości, zwrotnic, elementów taboru, budowli, mostów i innych konstrukcji.

PRZEMYSŁ MASZYNOWY, OKRĘTOWY I MOTORYZACYJNY

Konstrukcje ze stali są powszechnie stosowane w maszynach i pojazdach różnego rodzaju. Produkuje się zarówno gotowe urządzenia jak i części zamienne, wały, koła zębate, turbiny, itp.

Jeżeli mowa o przemyśle okrętowym, to stal wykorzystują polskie stocznie do budowy i remontu statków. W 2019 r. w polskich stoczniach zamówiono 24 statki, na eksport zostanie przekazanych 12 jednostek; w tym czasie wyremontowane zostały 504 jednostki.

W przemyśle samochodowym nadal podstawowym materiałem wykorzystywanym do produkcji jest stal, która statystycznie stanowi 36 procent przeciętnego auta. Obecna technologia wytwarzania karoserii samochodów została rozwinięta głównie o doświadczenie zdobyte podczas stosowania stali miękkiej. Obecnie stosuje się coraz szerzej stale o zwiększonej wytrzymałości, stopy Al i polimery. Czynnikami wymuszającymi zmiany są: dążenie do zmniejszenia masy samochodu i tym samym zużycia paliwa i zwiększenie bezpieczeństwa.

BRANŻA AGD

Ciekawostką jest, że Polska jest największym producentem sprzętu AGD w Europie. W naszym kraju funkcjonuje 35 zakładów, z których w 2020 roku wyjechało 30 milionów sztuk artykułów gospodarstwa domowego z czego aż 90 % trafia na eksport.

Materiał sponsorowany

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here