Najedli się, napili, ale nie zaszczepili

Na rządowej akcji #SzczepimySięzKGW skorzystały najaktywniejsze gminy i ich Koła Gospodyń Wiejskich. W powiecie chełmskim gros festynów „covidowych” zorganizowały gospodynie z Wierzbicy. Na każdy dostając po 8 tys. zł. Ale ilość szczepionek wykonanych w tracie akcji najlepiej byłoby przemilczeć.

Rząd usilnie stara się promować szczepienia przeciwko Covid-19, by ograniczyć skutki pandemii. Ale kampanie reklamowe, bilboardy ani nawet twarde dane medyczne, pokazujące zalety szczepień, nie zawsze trafiają do ludzi. Największy opór jest na wsiach. Dlatego do promowania szczepień zaprzęgnięto najpierw Ochotnicze Straże Pożarne a potem Koła Gospodyń Wiejskich. Te miały promować szczepienia w ramach akcji #SzczepimySiezKGW. A do organizacji imprez zachęcano je dotacjami przekazywanymi za pośrednictwem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Każde KGW mogło zorganizować maksymalnie trzy festyny i dostać na nie po 8 tys. zł. Rozliczanie dotacji było łatwiejsze niż w przypadku pieniędzy przyznawanych w ramach konkursów na tzw. miękkie projekty, bo wymagało znacznie mniej formalności. Dotowane były festyny, które promowane były np. w internecie, podczas których przez 5 godzin pracował punkt szczepień i w czasie których zorganizowano atrakcje wskazane przez ARiMR (np. pokaz rękodzieła). KGW nie musiały organizować własnego pikniku, a wystarczyło, że „podczepiły się” pod zaplanowaną wcześniej imprezę szkolną czy gminną.

Z dotacji skorzystało osiem gmin z powiatu chełmskiego, które zorganizowały w sumie 31 pikników. Ale możliwość sięgnięcia po te łatwe pieniądze najlepiej w powiecie chełmskim wyczuła gmina Wierzbica, w której odbyły się aż 24 festyny. Trzy imprezy zorganizowały KGW z gminy Rejowiec a po jednym gospodynie z gminy Chełm, Dorohusk, Kamień, Leśniowice, gminy Rejowiec Fabryczny i Żmudź. Niestety, poza zabawą efekt szczepień był, delikatnie mówiąc, marny. Podczas wszystkich akcji w powiecie chełmskim zaszczepiły się zaledwie 124 osoby. A zatem jedna szczepionka kosztowała podatnika ponad 2100 zł! A koszt szczepienia w przychodni to kilkadziesiąt złotych. Warto było?

– Zrezygnowaliśmy z organizacji imprez, bo widzieliśmy, że jest małe zainteresowanie szczepieniami – mówili nam samorządowcy z gmin, w których była tylko jedna impreza. – Przecież w raportach widać, ile osób się zaszczepiło w trakcie festynu, więc trochę było nam wstyd sięgać po kolejne dotacje i oszukiwać się, że te pikniki mają sens.

Skrupułów nie miała Wierzbica, dzięki czemu do ich KGW popłynął zastrzyk, ale pieniędzy. Niektóre z nich zorganizowały po trzy imprezy. Niestety, pomimo ich organizacji poziom wyszczepień jest tam nadal średni. Gmina jest dopiero na szóstym miejscu wśród chełmskich samorządów (38,2 proc. zaszczepionych mieszkańców). Co ciekawe pierwsze zajmuje miasto Rejowiec Fabryczny, w którym nie ma Kół Gospodyń Wiejskich i które z dotacji z ARiMR nie mogło skorzystać (45,4 proc. zaszczepionych).

– Bo wszyscy, począwszy od urzędników a skończywszy na naszych stowarzyszeniach, zaangażowali się w promocję szczepień – tłumaczy Stanisław Bodys, burmistrz Rejowca Fabrycznego. – Wyszliśmy z założenia, że mniej hałaśliwie, ale skutecznie.

W czerwcu do miasteczka zawitał szczepieniobus. – Wtedy jednego dnia zaszczepiło się około 80 osób – mówi Robert Szokaluk, sekretarz miasta Rejowiec Fabryczny. -Podczas kolejnych lokalnych uroczystości szczepionkę przyjęło jeszcze kilkudziesięciu mieszkańców. Miasto na akcję szczepieniową otrzymało 10 tys. zł od wojewody lubelskiego. Ale te pieniądze musiało potem bardzo skrupulatnie rozliczyć. – Uznaliśmy, że najlepiej będzie wydać je m.in. na gadżety, które rozdamy osobom, które się zaszczepiły. Kupiliśmy m.in. plecaki, parasolki, latarki. Nie mogliśmy ich wydać na sprzęt nagłośnieniowy, zespół czy wynajęcie DJ-a.

Być może powiązanie wysokości dotacji z ilością szczepień zmobilizowałoby do ich promowania przez KGW. Podobnie jak było w przypadku akcji z Ochotniczymi Strażami Pożarnymi. Tam strażacy dostawali 3 tys. zł za pomoc w wykonaniu 50 szczepień pierwszą dawką i kolejne kilkadziesiąt złotych za każdą następną, zaszczepioną osobę. (bf)

Jaki jest poziom zaszczepienia w gminach (dane osób w pełni zaszczepionych)?

Miasto Rejowiec Fabryczny – 45,4 proc. (1963 osoby), Dubienka – 44,4 proc. (1025), Białopole 42,1 proc. (1195), Leśniowice – 42 proc. (1489), Wojsławice – 40,7 proc. (1512), Wierzbica – 38,2 proc. (1912), Kamień – 38,2 proc. (1590), Żmudź – 38 proc. (1147), Rejowiec – 37,7 proc. (2374), Ruda-Huta – 36,9 proc. (1651), Siedliszcze – 36,8 proc. (2488), Chełm – 36,3 proc. (5481), Dorohusk – 35,5 proc. (2241), Sawin – 34,1 proc. (1848), gmina Rejowiec Fabryczny – 33,1 proc. (1394).

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here