Najlepsza życiowa inwestycja, chociaż bardzo droga

Koszt wychowania dziecka przez pierwsze 18 lat jego życia to kwota ponad 305 000 zł. W przypadku pozostawania dziecka na utrzymaniu rodziców również w okresie studiów suma ta rośnie o ponad 130 000 zł (średnio 2186 zł miesięcznie). Tak wynika z najnowszego raportu platformy MAM „Ile kosztuje dziecko w Polsce?” opracowanego na podstawie rozmów z rodzicami tysiąca dzieci w wieku do 24 roku życia.


Wydatki „na dziecko” zaczynają się jeszcze przed jego przyjściem na świat. Z raportu wynika, że ciąża oraz przygotowanie siebie i gospodarstwa domowego na pojawienie się nowego członka rodziny to łączny średni wydatek ok. 8500 zł. Wraz z rośnięciem dziecka rosną jego koszty utrzymania. Jak analizują badacze, średnie miesięczne wydatki ponoszone na jedno dziecko w okresie niemowlęcym to niespełna 1050 zł, w wypadku nastolatka jest to już ok. 1500 zł, zaś studenta – niemal 2200 zł.

Pojawienie się nowego domownika to niemal automatyczne zwiększenie stałych comiesięcznych kosztów gospodarstwa domowego. Rachunki za podstawowe media (m.in. prąd, woda, gaz) wzrastają średnio o ok. 200 zł w skali miesiąca, wydatki na żywność o prawie 300 zł miesięcznie, a wydatki na chemię gospodarczą i kosmetyki – przynajmniej na początkowych etapach życia dzieci – o prawie 260 zł miesięcznie.

Istotną kategorię kosztów stanowi opieka zdrowotna dla dziecka. Co prawda 1/3 rodziców (31%) deklaruje, że nie ponosi dodatkowych kosztów, ponieważ korzysta jedynie z publicznych, bezpłatnych usług medycznych, jednak większość rodziców określa kwotę przeznaczaną na opiekę zdrowotną na ok. 314 zł miesięcznie. Dodatkowy koszt stanowi również opieka nad dziećmi. Około 22% Polaków korzysta z opiekunki do dzieci, co kosztuje ich średnio ponad 700 zł miesięcznie.

Alternatywą są żłobki i przedszkola, później szkoły i oferowane przez nie świetlice. 70% biorących udział w badaniu platformy MAM rodziców zadeklarowało, że ich dzieci uczęszczają do jakiejś placówki edukacyjnej, z czego aż 20% przyznało, że jest to instytucja prywatna, za którą trzeba płacić dodatkowe czesne. Prywatna szkoła to wydatek od kilku do kilkunastu tysięcy złotych rocznie, jednak istnieją w Polsce placówki, gdzie roczne czesne to wydatek nawet 50 tysięcy złotych!

Zabawa i rozwój

Przeciętne polskie dziecko dostaje nowe zabawki nie częściej niż raz w miesiącu, a miesięczny budżet przeznaczany na takie zakupy to – zgodnie z deklaracjami ankietowanych uczestniczących w badaniu platformy MAM – ok. 200 zł. Średni miesięczny budżet na zakup książek dla dzieci to natomiast 127 zł. 70% dzieci uczęszcza na jakieś zajęcia dodatkowe, z czego zdecydowanie najczęściej są to lekcje języków obcych (28%) i zajęcia sportowe (30%).

Ich koszt to niemałe obciążenie dla portfela rodziców. Zajęcia sportowe to miesięczny wydatek rzędu 214 zł, nauka języków obcych to 260 zł miesięcznie, zaś lekcje gry na instrumencie i korepetycje indywidualne z przedmiotów szkolnych Ich koszt to już koszt blisko 350 zł miesięcznie za każde dziecko. Budżet przeznaczany na atrakcje dodatkowe to najczęściej od 250 do 300 zł miesięcznie.

Jak raportują badacze, powodem ponoszenia tak wysokich kosztów jest w wielu wypadkach zmiana podejścia do wychowania potomstwa. Współcześni rodzice dużo chętniej niż poprzednie pokolenia inwestują również we wszechstronny rozwój swoich pociech, zapewniają im dobrą edukację i odpowiednią dawkę wartościowej rozrywki.

Odpowiedzialnej traktują też m.in. ich zdrowie i żywienie. Takie podejście kosztuje, ale przynosi efekty w postaci nowego pokolenia świetnie wykształconych, zdrowych Polaków. Jak wynika z raportu, dzieci, mimo że generują jedne z większych wydatków w skali całego życia ekonomicznego ich rodziców, są też najlepszą inwestycją, na której nie należy oszczędzać. (EM.K.)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here