Najlepszy sprzęt, świetni specjaliści

Najwyższej klasy specjaliści, supernowoczesny sprzęt i brak kolejek – włodawski szpital oferuje zabieg usuwania zaćmy całkowicie refundowany przez NFZ, więc grono zadowolonych pacjentów powiększa się z tygodnia na tydzień.

Zabieg usuwania zaćmy we włodawskim szpitalu przeprowadzany jest w poniedziałki. Odpowiadają za niego dr Dominika Nowakowska i dr Katarzyna Nowomiejska, które do Włodawy przyjeżdżają z Lublina.

– Pacjenci do zabiegu są kwalifikowani u nas na miejscu, oczywiście najpierw przechodząc szereg badań – mówi Teresa Szpilewicz, dyrektor SP ZOZ we Włodawie. – Możemy się pochwalić, że czas oczekiwania na usunięcie zaćmy jest bardzo krótki – od wykrycia choroby do operacji pacjent czeka maksymalnie do miesiąca, choć zazwyczaj ten czas jest o połowę krótszy.

Mieliśmy okazję uczestniczyć przy takim zabiegu i jesteśmy pod wielkim wrażeniem zarówno fachowości lekarzy, jak i organizacji ich pracy.

– W chirurgii okulistycznej od wielu lat istnieje tendencja do miniaturyzowania narzędzi oraz ran operacyjnych, co ma na celu jak najmniejszą traumatyzację tkanek. Mikrochirurgia obecnie stosowana jest w leczeniu operacyjnym zaćmy, jaskry, ciała szklistego i siatkówki – mówi dr Dominika Nowakowska, która kwalifikuje do operacji i przyjmuje pacjentów w poradni okulistycznej we włodawskim szpitalu.

SP ZOZ we Włodawie dysponuje ultranowoczesnym sprzętem do wykonywania operacji leczenia zaćmy, czy witrektomii, czyli zabiegu mikrochirurgicznego, który jest stosowany w wielu różnych schorzeniach siatkówki i ciała szklistego. Operacje przeprowadza dr hab. n. med. Katarzyna Nowomiejska, adiunkt w Klinice Okulistyki Ogólnej Katedry Okulistyki Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Pani doktor jest wysokiej klasy specjalistą.

Zajmuje się chirurgią siatkówki i ciała szklistego oraz zabiegami usunięcia zaćmy. Odbyła liczne staże w ośrodkach w Europie (m.in. w Tybindze w Niemczech), jest też autorką wielu publikacji w międzynarodowych czasopismach okulistycznych oraz wystąpień na sympozjach krajowych i zagranicznych.

– Sprzęt, na którym pracujemy we włodawskim szpitalu, to najwyższa półka światowa – mówi dr Nowomiejska. – Z podobnych urządzeń korzystają najwybitniejsi specjaliści w renomowanych klinikach w Nowym Jorku czy w Szwajcarii. Sam zabieg usunięcia zaćmy jest dla pacjenta niemal nieodczuwalny.

Trwa ok. 10 do 15 minut i odbywa się na zasadzie chirurgii jednego dnia, czyli niemal od razu po zabiegu jest on wypuszczany do domu, a do poradni przychodzi następnego dnia na kontrolę i zdjęcie opatrunku. Zabieg jest nie tylko szybki, ale też bezbolesny i niemal od razu następuje poprawa widzenia – wylicza pani doktor. (bm)