Nakręceni

W ciągu roku 6,5 tony nakrętek wrzucono do czterech rozstawionych w Chełmie koszy w kształcie serc. Pieniądze pozyskane z ich sprzedaży pomogły m.in. przebudować kuchnię i pokój osoby niepełnosprawnej i kontynuować rehabilitację chorego dziecka.

W sierpniu ub.r. Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Odpadami Komunalnymi rozstawiło w mieście 4 czerwone kosze w kształcie serca, tzw. nakrętkomaty. Spółka w ramach akcji „Nakręcamy Chełm” podjęła współpracę ze Stowarzyszeniem Towarzystwo Przyjaciół Chełma.

– W ramach porozumienia w 2020 roku stowarzyszenie koordynowało działania w zakresie przekazania zebranych nakrętek osobom, które zgłosiły uzasadnioną potrzebę wsparcia dla pozyskania funduszy na leczenie lub rehabilitację – informują w chełmskim MPGK. – Patrząc na częstotliwość opróżniania, inicjatywa w dużym stopniu zmobilizowała lokalną społeczność do selektywnego gromadzenia plastikowych korków. Wyniki wspólnych działań przyniosły szybkie efekty – razem „nakręciliśmy” mieszkańców.

Dzięki zaangażowaniu chełmian do końca 2020 roku z „nakrętkomatów” pozyskano blisko 3500 kg nakrętek. Każdy kilogram, za pośrednictwem Towarzystwa Przyjaciół Chełma, trafił do potrzebujących i przełożył się na realną pomoc. Dzięki zbiórce udało się wspomóc przebudowę oraz wyposażyć kuchnię i pokój osoby niepełnosprawnej, zachować ciągłość rehabilitacji chorego dziecka, a także wesprzeć budżet przeznaczony na zakup przyrządów ortopedycznych.

– Cieszy fakt odpowiedzialnego podejścia chełmian do zasad segregacji, a okazane serce i pomoc napawa nadzieją na kontynuowanie dobrych nawyków – mówią w chełmskim MPGK. – Obecny rok 2021 znacznie ograniczył możliwość wzmożonych działań w ramach akcji. W pierwszym półroczu tego roku udało się zgromadzić blisko trzy tysiące kilogramów korków. Obecnie trwają negocjacje z recyklerami w kierunku ich sprzedaży i pozyskania atrakcyjnej oferty cenowej. Pozyskane fundusze zostaną przekazane w formie darowizny potrzebującym, którzy zgłosili chęć udziału w akcji. (mo)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here