Narodowe Czytanie „Przedwiośnia”

W sobotnie popołudnie, 8 września, przy filii bibliotecznej w Wytycznie spotkaliśmy się już na siódmej edycji Narodowego Czytania. Patronat honorowy nad ogólnopolską akcją objął prezydent Rzeczypospolitej Polski Andrzej Duda. Celem tego przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, dbałość o język ojczysty, zwrócenie uwagi na bogactwo polskiej literatury, zachęcanie do czytania książek i wspólnego spędzania czasu. Lekturą tegorocznej edycji było „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego.


Narodowe Czytanie spotkało się z dużym zainteresowaniem mieszkańców gminy Urszulin. Wydarzenie rozpoczęło się od wysłuchania listu prezydenta Dudy, a potem nastąpiło głośne czytanie fragmentów „Przedwiośnia”. W czytanie powieści zaangażowało się ponad 40 osób. Wśród nich byli przedstawiciele różnych instytucji, stowarzyszeń, kół zainteresowań, duchowieństwa, nauczyciele, Dyskusyjny Klub Książki, młodzież i czytelnicy biblioteki. Tradycją akcji Narodowego Czytania w Urszulinie stało się już z pewnością znakomite wcielanie się w główne postacie czytanych co rok utworów. Podczas tegorocznej akcji mogliśmy podziwiać Wójta Gminy Urszulin Tomasza Antoniuka jako Cezarego Barykę, Marię Kozłowską w roli Jadwigi Dąbrowskiej oraz Monikę Kędzierską jako Karolinę Szarłatowiczówną.

Spotkanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem oraz ogłoszeniem wyników i wręczeniem nagród konkursowych. W gminnym Konkursie Plastycznym z okazji Narodowego Czytania „Przedwiośnia” laureatami zostali:

– I kategoria 7-11 lat: I miejsce: Amelia Skowronek i Lena Grzywaczewska

– II kategoria 12-15 lat: I miejsce: Piotr Przybylski i Amelia Wawruch

Natomiast w Ogólnopolskim Konkursie Fotograficznym pod hasłem „Zabierz książkę na wakacje” I miejsce zajęła Michalina Olszewska.

Głównymi organizatorami była Gminna Biblioteka Publiczna w Urszulinie i Książnica pana Jana w Wytycznie. (pk)