Narodowe święto w patriotycznej zadumie

Mnóstwo wydarzeń towarzyszyło lublinianom i świdniczanom przy świętowaniu 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, 11 listopada.


W programie lubelskich obchodów były m.in.: defilada kompanii honorowych, pokazy pojazdów historycznych; apel pamięci; salwa honorowa; koncert orkiestry wojskowej; prezentacja grup rekonstrukcyjnych; wystawa sprzętu Wojska Polskiego; złożenie kwiatów pod pomnikami Nieznanego Żołnierza i marszałka Józefa Piłsudskiego, msza święta w intencji ojczyzny czy złożenie kwiatów na mogiłach legionistów.

Na uroczystym posiedzeniu w Trybunale Koronnym spotkali się lubelscy radni. Z kolei w Centrum Spotkania Kultur lublinianie mogli wysłuchać koncertu galowego w ramach konkursu poezji, prozy i pieśni patriotycznej im. Ryszarda Kaczorowskiego, czyli prezydenta RP na uchodźstwie.

W Świdniku obchody zaczęły się 10 listopada od XX Przeglądu Piosenki Patriotycznej, w ramach którego w Miejskim Ośrodku Kultury wystąpiły przedszkolaki i uczniowie świdnickich szkół. Następnego dnia rano odbyły się oficjalne uroczystości na placu Konstytucji 3 Maja, poprzedzone mszą św. Sportowcy wzięli udział w XVII Ulicznych Biegach Niepodległości, które zorganizowało Stowarzyszenie Wspólnota Świdnicka. Główny bieg odbył się na dystansie 1918 metrów, co nawiązuje do roku, w którym Polska odzyskała niepodległość. Zawodnicy pobiegli ulicą Niepodległości, Kosynierów, Racławicką, Kosynierów, Niepodległości, a meta była na placu Konstytucji 3 Maja.

Wieczorem, 11 listopada w MOK-u odbył się jeszcze koncert „Strofy wolności” Norberta „Smoły” Smolińskiego – lidera rockowego zespołu Contra Mondum, kompozytora, muzyka, wokalisty i autora tekstów. Nie zabrakło też wydarzeń towarzyszących, czyli wystawy sprzętu wojskowego, którą przygotowała 2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego pseud. Zapora i 2. Hrubieszowski Pułk Rozpoznawczy im. mjr. Henryka Dobrzańskiego pseud. Hubal.

Z kolei w Spółdzielczym Domu Kultury odbył się koncert patriotyczny „Dla Ciebie, Polsko”, na którym wystąpiło kilka formacji m.in. Teatr „Na podłodze”, Anna Choina, Chór „Tercja”, Zespół wokalny „Quenye”, Zespół „Bolero”, Zespół Przedszkoli nr 2, Zespół „Promyczki” z Zespołu Przedszkoli nr 2 i Czarodzieje Dobrodzieje SDK.

W najbliższą niedzielę (17 listopada) o 17.00 w MOK w Świdniku wystąpi chór Arion. Będzie to koncert z nowymi opracowaniami, głównie pieśni związanych z różnymi rocznicami przypadającymi w tym roku. Podczas koncertu chór wykona pieśń, napisaną przez Mariana Hemara, która jest związana ze Świdnikiem. Na tym samym koncercie wystąpi też Zespół Tańca Ludowego „Leszczyniacy”. JN, GR

Polska odzyskała niepodległość 101 lat temu po 123 latach niewoli. – 11 listopada 1918 roku Niemcy podpisały zawieszenie broni kończące działania bojowe I wojny światowej. Rada Regencyjna rozwiązała się trzy dni później, przekazując Józefowi Piłsudskiemu całość posiadanej przez siebie władzy zwierzchniej w Królestwie Polskim. Tak odradzała się Polska – czytamy na stronie internetowej Instytutu Pamięci Narodowej.

Święto niepodległości Lublin

Święto niepodległości Świdnik