Narodowe, większe i bogatsze

Po odnowionych wnętrzach Muzeum Narodowego w Lublinie premiera Piotra Glińskiego i towarzyszącego mu wojewodę Lecha Sprawkę, oprowadzała dyrektor Katarzyna Mieczkowska

Muzeum Narodowe w Lublinie zostało oficjalnie otwarte. 5 marca uczynił to wicepremier – minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotr Gliński. Od 6 marca zmodernizowane i bogatsze w wystawy i eksponaty muzeum na zamku jest już dostępne dla publiczności.


Wizyta wicepremiera miała związek z zakończonym po 2 latach remontem muzeum. To właściwie rekonstrukcja, która objęła gruntowną przebudowę północnego skrzydła, a także częściową modernizację skrzydeł południowego i zachodniego. Koszt tych prac wyniósł 34 miliony złotych.

– To wspaniała chwila, gdy po ciężkiej pracy możemy podsumować efekty, a te są piękne. Od jutra Muzeum Narodowe w Lublinie nareszcie będzie otwarte po remoncie – mówił w ubiegły piątek wicepremier Piotr Gliński przyznając, że jest pod wrażeniem wykonanych prac.

Podkreślił również pionierską rolę Muzeum Narodowego w Lublinie na drodze, która prowadziła do przekształcenia z instytucji samorządowej (do października ubiegłego roku placówka funkcjonowała jako Muzeum Lubelskie na Zamku i zarządzana była przez samorząd województwa, a następnie do stycznia tego roku wspólnie przez samorząd i ministerstwo) w państwową instytucję kultury podniesioną do rangi muzeum narodowego.

W trakcie zakończonych prac powiększono przestrzeń ekspozycyjną, placówka ma obecnie 10 sal wystawowych i nowe wystawy stałe: „Trybunał Koronny w dziejach Rzeczypospolitej 1578-1794”, „Galeria Malarstwa Polskiego XIX i XX wieku”, „Grupa Zamek i Awangarda” oraz „Malarstwo Cerkiewne”. Jest też  m.in. innymi  największa w regionie stała ekspozycja archeologiczna, wystawa numizmatyczna i sztuki ludowej. Szczególne miejsce znalazł też słynny obraz „Unia lubelska” Jana Matejki.

Od 6 marca Muzeum Narodowe w Lublinie jest już w pełni dostępne dla publiczności. MR

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here