Nauczyciele świętowali i… protestowali

Były podziękowania za wytrwałość, zaangażowanie oraz profesjonalizm od premiera Mateusza Morawieckiego i ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka oraz zapowiedzi „kontynuowania działań ukierunkowanych na podnoszenie prestiżu zawodu nauczyciela” i podwyżek. Mimo to wielu nauczycieli świętowało Dzień Edukacji Narodowej w minorowych nastrojach, a ZNP tego dnia zorganizował protest przed siedzibą resortu edukacji pokazując ministrowi czerwoną kartkę za wprowadzane reformy, a obiecywane podwyżki nazywając fikcją, bo miałyby one zostać okupione wydłużeniem czasu pracy.

Wojewódzkim, lubelskim i świdnickim obchodom Dnia Nauczyciela nie towarzyszyły, aż takie emocje, a o codziennych problemach pozwoliły choć na chwilę zapomnieć kwiaty, odznaczenia i nagrody. Podczas Wojewódzkich Obchodów Dnia Edukacji Narodowej, które rozpoczęły się 15 października, ale ze względu na sytuację epidemiczną, odbywać się będą w turach – kolejne spotkania: 18, 20, 21 i 22 października, wręczane będą Krzyże Zasługi i medale za długoletnią służbę, Nagrody Ministra Edukacji i Nauki oraz Lubelskiego Kuratora Oświaty. W ubiegły piątek podczas uroczystości w Sali Błękitnej LUW odznaczenia odebrali nauczyciele m.in. z Lublina i Świdnika.

MEDAL ZŁOTY ZA DŁUGOLETNIĄ SŁUŻBĘ otrzymali: Małgorzata Basińska – SP nr 29 w Lublinie, Bogusława Begiełło – dyrektor Przedszkola nr 4 w Lublinie, ks. Jan Bielak – SP nr 52 w Lublinie, Andrzej Berbeć – dyrektor SOSW nr 1 w Lublinie, Jolanta Błaszczak – dyrektor Przedszkola nr 63 w Lublinie, Katarzyna Bryłowska – SP nr 28 w Lublinie, Joanna Chodara – SOSW nr 1 w Lublinie, Bożena Fijałkowska – IX LO w Lublinie, Małgorzata Frejowska – dyrektor ZSO nr 5 w Lublinie, Waldemar Głąb – SP nr 16 w Lublinie, Janina Górska – dyrektor Przedszkola nr 42 w Lublinie, Iwona Grudzień-Bielaszewska – dyrektor Kolegium Pracowników Służb Społecznych w Lublinie, Maryla Hereć – SP nr 51 w Lublinie, Małgorzata Kasprzak – I LO w Lublinie, Alina Kojtych – VIII LO w Lublinie, Marlena Małecka – ZSP nr 1 w Świdniku, Małgorzata Markowska – dyrektor VII LO w Lublinie, Jolanta Marszycka – dyrektor Przedszkola nr 74 w Lublinie, Joanna Matyjasek – Zespół Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego w Lublinie, Marzenna Modrzewska-Michalczyk – dyrektor Zespół Szkół Ekonomicznych w Lublinie, Halina Pawłowicz – dyrektor SP nr 52 w Lublinie, Mirosław Pietrzycki – I LO w Lublinie, Marzanna Polikarczuk – SP nr 51 w Lublinie, Dorota Puchalska – SOSW nr 1 w Lublinie, Dorota Rudzińska – ZSP nr 1 w Świdniku, Grażyna Sipta – VIII LO w Lublinie, Małgorzata Stolarczyk – SP nr 38 w Lublinie, Agnieszka Tkaczyk – SOSW nr 1 w Lublinie, Hanna Wicha – SP nr 28 w Lublinie, Andrzej Wierzbicki – SOSW nr 2 w Lublinie.

MEDAL SREBRNY ZA DŁUGOLETNIĄ SŁUŻBĘ otrzymali: Marek Chodowski – I LO w Lublinie, Elżbieta Grabowska – SP nr 51 w Lublinie, Renata Grzegorczyk – V LO w Lublinie, Marta Karykowska – SP nr 28 w Lublinie, Iwona Kotowoda – Bursa Szkolna nr 2 w Lublinie, Izabela Luty – IX LO w Lublinie, Ewa Ławecka – SP nr 52 w Lublinie, Barbara Matuszewska – ZSP nr 1 w Świdniku, Agnieszka Nowiszewska – I LO w Lublinie, Anna Sawicka – Zespół Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego w Lublinie, Anna Skoczeń – ZSP nr 1 w Świdniku, Justyna Skórska-Wicha – II LO w Lublinie, Monika Trznadel – I LO w Lublinie, Anna Tywoniuk – SP nr 52 w Lublinie.

MEDAL BRĄZOWY ZA DŁUGOLETNIĄ SŁUŻBĘ otrzymali: Joanna Bidyńska – wicedyrektor SOSW nr 1 w Lublinie, Katarzyna Dobek – I LO w Lublinie, Joanna Doroszuk – IX LO w Lublinie, Eliza Drabik – SP nr 51 w Lublinie, Marzena Gajewska-Ikwanty – Zespół Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego w Lublinie, Elżbieta Ganczarz – SP nr 52 w Lublinie, Jolanta Kosak-Zalewska – SP nr 52 w Lublinie, Anna Łukaszczyk – II LO w Lublinie, Jagienka Maślak – SOSW nr 1 w Lublinie, Wioletta Oszajca – SP nr 16 w Lublinie, Anna Próchnicka – SP nr 57 w Lublinie, Aneta Seremak – SP nr 5 w Świdniku, Beata Szczerbińska-Budzyńska – II LO w Lublinie.

ZŁOTYM KRZYŻEM ZASŁUGI odznaczona została Jadwiga Kliczka – dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 w Lublinie.

Obchody będą kontynuowane w ten poniedziałek. Podczas nich NAGRODĘ LUBELSKIEGO KURATORA OŚWIATY odbiorą: Ewa Barszcz – dyrektor SP nr 16 w Lublinie, Iwona Biłat – SP nr 6 w Lublinie, Anna Celińska – ZSO nr 4 w Lubinie, Elżbieta Gauda – dyrektor SOSW w Kozicach Dolnych, Grzegorz Gębka – dyrektor IV LO w Lublinie, Joanna Godziszewska-Rozwałka – ZS nr 5 w Lublinie, Marcin Golik – ZS nr 1 w Lublinie, Urszula Kalita – III LO w Lublinie, Agnieszka Kałakucka – LSCDN, Beata Król – I LO w Lublinie, Jolanta Łukasik – Zespół Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego w Lublinie, Izabella Majewska – dyrektor Przedszkola nr 3 w Lublinie, Iwona Matysiewicz – SP nr 47 w Lublinie, Katarzyna Mądra – MDK „Pod Akacją” w Lublinie, Małgorzata Motyl – ZS nr 1 w Świdniku, Anna Owsicka-Mazur – SP nr 3 w Świdniku, Renata Palczewska-Drozd – III LO w Lublinie, Iwona Pańpuch – dyrektor SP nr 1 w Lublinie, Joanna Pielechowska – SP nr 47 w Lublinie, Artur Pinkos – SOSW w Świdniku, Halina Rybczyńska – dyrektor Zespołu Szkół Odzieżowo-Włókienniczych w Lulinie, Liliana Sosnowska – ZS nr 1 w Świdniku, Gabriela Stefaniak – dyrektor Przedszkola nr 32 w Lublinie, Artur Szefler – ZSP nr 1 w Świdniku, Monika Śniegocka – ZSP nr 1 w Świdniku, Aneta Teterycz – III LO w Lublinie, Urszula Wesołowska – dyrektor SP nr 3 w Lublinie, Grzegorz Wierucki – II LO w Lublinie, Katarzyna Wiśniewska – ZS nr 12 w Lublinie, Anna Zielińska – LSCDN.

NAGRODY MINISTRA EDUKACJI I NAUKI otrzymają: Elżbieta Krupa – dyrektor SOSW w Świdniku, Grażyna Kubuj-Bełz – dyrektor Państwowych Szkół Budownictwa i Geodezji w Lublinie, Grażyna Mrozińska-Hotloś – Zespół Szkół Elektronicznych w Lublinie, Grażyna Sipta – VIII LO w Lublinie, Stanisław Stoń – dyrektor I LO w Lublinie, Elżbieta Ścibor – SOSW w Świdniku.

MEDAL KOMISJI EDUKACJI NARODOWEJ odbiorą: Agnieszka Adamska-Bednarz – Wydział Oświaty i Wychowania UM Lublin, Dorota Basiak – Przedszkole nr 7 w Świdniku, Nina Bielak-Łuszczakiewicz – SP nr 30 w Lublinie, Agnieszka Chlebus – SP nr 18 w Lublinie, Damian Duda – ZSO nr 1 w Lublinie, ks. Krzysztof Gałan – dyrektor Wydziału ds. Wychowania Katolickiego, Kuria Metropolitalna w Lublinie, Dorota Grzegorczyk – Zespół Szkół Energetycznych w Lublinie, Teresa Hamryszczak – wicedyrektor SP nr 38 w Lublinie, Ewa Janiszewska – SP nr 16 w Lublinie, Grzegorz Jodłowski – Zespół Szkół Energetyczych w Lublinie, Ewa Kaczanowska – SP nr 3 w Lublinie, Jolanta Kusyk – SP nr 48 w Lublinie, Grażyna Majcher – wicedyrektor SP nr 25 w Lublinie, Katarzyna Mazur-Saczuk – wicedyrektor ZS nr 12 w Lublinie, Ewa Niedbała – SP nr 40 w Lublinie, Agata Stopyra – Kolegium Pracowników Służb Społecznych w Lublinie, Kinga Ostrowska – dyrektor SP nr 20 w Lublinie, Renata Palczewska-Drozd – III LO w Lublinie, Barbara Radomska-Kaspruk – SP nr 16 w Lublinie, Mirosław Romańczuk – Wydział Oświaty i Wychowania UM Lublin, Mirosław Sałach – IX LO w Lublinie, Małgorzata Sidor – ZSO nr 1 w Lublinie.

Tytułem Honorowego Profesora Oświaty 2021 odznaczona zostanie Ewa Otrębska, nauczycielka-logopeda w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Świdniku.

Prezydent docenił

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej pracowników oświaty docenił również prezydent Lublina Krzysztof Żuk – nie tylko dobrym słowem, ale również medalami Prezydenta Miasta i nagrodami w wysokości 4,5 tys. zł. Takie gratyfikacje otrzymało w tym roku łącznie 100 osób, w tym 17 dyrektorów szkół i przedszkoli: Ewa Leń, dyrektor Przedszkola nr 12, Marzanna Maj, dyrektor Przedszkola nr 42, Barbara Nawrocka, dyrektor Przedszkola nr 43, Jadwiga Małek, dyrektor Przedszkola nr 48, Elżbieta Siebielec, dyrektor Przedszkola nr 54, Elżbieta Sac, dyrektor Przedszkola nr 58, Mariusz Lisek, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 7 im. ks. Jana Twardowskiego, Jolanta Józefaciuk, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 31 im. Lotników Polskich, Urszula Remiszewska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 33 im. 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej, Małgorzata Stacharska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 52 im. Marii Konopnickiej, Radosław Borzęcki, dyrektor IX Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika, Urszula Łapińska-Łubniewska, dyrektor XXVII Liceum Ogólnokształcącego im. Zesłańców Sybiru, Urszula Sławek, dyrektor XXIX Liceum Ogólnokształcącego im. cc. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”, Tomasz Szabłowski, dyrektor XXX Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Jana Twardowskiego, Anna Wawruch-Lis, dyrektor Zespołu Szkół Transportowo-Komunikacyjnych im. Tadeusza Kościuszki, Barbara Sieńko, dyrektor Zespołu Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego im. gen. Franciszka Kleeberga, Agnieszka Walkiewicz-Puła, dyrektor MDK „Pod Akacją”.

Starosta i burmistrz nie byli gorsi

Również starosta świdnicki Łukasz Reszka i burmistrz Świdnika Waldemar Jakson nagrodzili wyróżniających się dyrektorów placówek oświatowych i nauczycieli. W mieście dyrektorzy szkół otrzymali po 4,5 tysiąca, przedszkoli po 3,8 tys. zł, a nauczyciele po 3,2 tys. zł. W gronie nagrodzonych znaleźli się: Ewa Marchlewska – dyrektor Przedszkola Nr 7 w Świdniku, Marzena Herda – nauczyciel i wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 5 w Świdniku oraz nauczyciele: Dorota Błaszczuk – Zespół Przedszkoli nr 1, Beata Hajkowska-Pirek – Zespół Przedszkoli nr 2, Renata Kwiatkowska – Przedszkole nr 7, Beata Fidecka – Szkoła Podstawowa nr 3, Alina Kołtuniewicz – Szkoła Podstawowa nr 5, Monika Turczyn – Szkoła Podstawowa nr 5, Wiesław Kołodziej – Szkoła Podstawowa nr 5, Urszula Cygan – Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1, Marzena Myszka – Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1, Katarzyna Mądrachowska – Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1, Ola Morawska – Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1. Miejskie obchody Dnia Edukacji Narodowej, które odbyły się 13 października w MOK, były również okazją do wręczenia nagród dyrektorów nauczycielom oraz pracownikom niepedagogicznym poszczególnych placówek oraz do złożenia ślubowania przez nauczycieli, którzy w tym roku uzyskali stopień awansu nauczyciela mianowanego. Byli to Katarzyna Kowalska – Zespół Przedszkoli nr 1, Katarzyna Przybysz – Zespół Przedszkoli nr 2, Aneta Iwanicka – SP nr 3, Beata Mojsym – SP nr 3, Dorota Lasota – SP nr 3, Agnieszka Andrychowska – SP nr 5 i Beata Zarosińska – ZSO nr 1.

Nieco skromniejsze nagrody finansowe trafiły do dyrektorów (2 tys. zł) i nauczycieli (1,8 tys. zł) placówek powiatowych. W gronie nagrodzonych dyrektorów znaleźli się: Elżbieta Krupa – SOSW w Świdniku, Stanisław Stefańczyk – I LO w Świdniku, Dariusz Szałaj – Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna w Świdniku, Renata Maziarz – ZS nr 1 w Świdniku, Elżbieta Kulisz – ZS w Piaskach, Anna Goral – PCEZ w Świdniku i Elżbieta Gauda – SOSW w Kozicach Dolnych, a nauczycieli: Dorota Tusińska – Błaszczak (SOSW Świdnik), Łukasz Run (I LO Świdnik), Małgorzata Trześniewska (Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna w Świdniku), Liliana Sosnowska (ZS nr 1 Świdnik), Beata Kędrak (ZS Piaski), Dariusz Zdunek (PCEZ Świdnik), Rajmund Koch (SOSW Kozice Dolne).

Podczas powiatowych uroczystości z okazji Dnia Nauczyciela, które odbyły się w Specjalnym Ośrodku-Wychowawczym w Kozicach Dolnych, Medalem Komisji Edukacji Narodowej odznaczona została nauczycielka tego ośrodka Katarzyna Ząbek.

(w), Marek Kościuk

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here