Nauka zdalna, a dzieci bez komputerów

Zdalna edukacja, w domowym zaciszu przed monitorem, to nowa rzeczywistość, w której odnaleźć się muszą nauczyciele i uczniowie. Problem pojawia się, gdy brakuje ku temu narzędzi. Pomocną dłoń wyciągnął Marcin, który rozpoczął zbiórkę na zakup komputerów dla podopiecznych Domu Małych Dzieci w Chełmie.

– To tak naprawdę pomysł mojej córki – mówi Marcin Swatek, organizator zbiórki. – Gdy zobaczyła, ile materiału ma do przerobienia i ile czasu musi spędzić przy komputerze każdego dnia, by uporać się z nauką online – przejęła się, jak w takiej sytuacji radzą sobie dzieciaki z Domu Małych Dzieci, które mają tak naprawdę tylko jeden komputer do dyspozycji.

W DMD jest siedmioro dzieci w wieku szkolnym. Dopóki w grę wchodziło wyłącznie powtarzanie i utrwalanie wiedzy, jakoś dawali radę. Jednak od 25 marca nauczyciele – zdalnie – mają realizować podstawę programową, wystawiać oceny, sprawdzać obecność etc. To problem, bo dzieci mają mocno ograniczony dostęp do sprzętu komputerowego.

– Zakup komputerów z monitorami i potrzebnym oprogramowaniem ułatwi im normalne funkcjonowanie w tym trudnym dla nas wszystkich okresie, jakim jest czas epidemii. Wielu z nas dostęp do komputera może wydawać się czymś naturalnym, jednak dla dzieci przebywających w Domu Małych Dzieci nie jest to tak oczywista sprawa. Wychowankowie zazwyczaj są obdarowywani zabawkami i słodyczami, jednakże bardzo często ofiarodawcy zapominają o najbardziej potrzebnych w danej chwili przedmiotach – tłumaczy pomysłodawca akcji.

A zatem, jeśli chcesz zrobić coś dobrego, przyłącz się do tej nietypowej, spontanicznej i godnej podziwu akcji chełmianina. Pamiętaj, dobro wraca! Zbiórka prowadzona jest poprzez stronę internetową: https://zrzutka.pl/v8s773 (lub wpisać w wyszukiwarce na stronie www.zrzutka.pl nazwę zbiórki: „Zbiórka na zakup komputerów dla Domu Małych Dzieci w Chełmie”).

– Zapraszamy wszystkich, którzy mogą pomóc – zachęca Marcin. – Zebrane środki w całości przeznaczymy na wyposażenie placówki w niezwykle potrzebny sprzęt. (pc)