Naukowcy wyróżnili dziennikarzy

Na KUL wręczono Akademicki Laury Dziennikarskie (AKLAUD-y). Uroczysta gala odbyła się we wtorek, 20 lutego w Centrum Transferu Wiedzy.


Ideą nagrody jest docenienie zasłużonych dziennikarzy, od których można się wiele nauczyć. Tradycyjnie wyróżnia się również adeptów żurnalistyki, którzy dopiero zaczynają swoją karierę i mają ogromny potencjał oraz są wzorem dla rówieśników. W skład kapituły wchodzą dziekani kierunków dziennikarskich na UMCS, KUL i WSPiA, a także laureaci nagrody z wcześniejszych lat.
Lubelskich dziennikarzy nagrodzono w dwóch kategoriach: AKLAUD Młodych 2017 trafił do Martyny Podolskiej, reporterki i wydawcy w Redakcji Kultury i Edukacji Polskiego Radia. Od 2017 roku jest związana z Radiową Jedynką, gdzie prowadzi swój autorski program „Kultura przy kawie”. Natomiast AKLAUD 2017 otrzymała Małgorzata Sawicka – dziennikarka Radia Lublin, zajmująca się głównie reportażem, a także twórczością pisarską. Jej wielką pasją są też podróże.
– To dla mnie prawdziwy zaszczyt, że otrzymałam tę nagrodę od ludzi, którzy znają się najlepiej na takiej pracy w naszym środowisku naukowym. To także zaszczyt, ponieważ doceniono moją i nie tylko moją działalność radiową, ale i moją twórczości pisarską – mówiła Małgorzata Sawicka, podkreślając, że nagroda jest tym bardziej cenna, zważywszy, jakie było grono nominowanych.
A w tym roku znaleźli się w nim: Czesława Borowik, Paweł Chromcewicz, Katarzyna Michalak, Leszek Wiśniewski, Małgorzata Żurakowska i Mateusz Kasiak.
– Radio to przede wszystkim słuchacze. Dla mnie – również spotkania i rozmowy z twórcami i artystami, ale właściwie nie o sztuce, ani o teatrze, czy filmie, tylko o człowieku, bo to człowiek jest najważniejszy – dodała Martyna Podolska.
Uczestnicy gali mogli wysłuchać krótkiego koncertu Iwony Piech oraz wziąć udział w debacie naukowej, która zainaugurowała jubileusz dziesięciolecia Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej KUL. Dyskusja pt. „Uniwersytet-komunikacja-media” była poświęcona ks. prof. Leonowi Dyczewskiemu – założycielowi Instytutu. Prelegenci, m.in. dziekani lubelskich uniwersytetów opowiedzieli m.in. o studiach dziennikarskich i ich znaczeniu.
W ramach gali odbyła się również promocja książki pt. „Mistrz i Przyjaciel. Ojciec Profesor Leon Benigny Dyczewski”. W auli można było też obejrzeć poświęconą mu wystawę. Z kolei studenci wzięli udział w debacie zatytułowanej „Lubelska Szkoła Reportażu”. Joanna Niećko