Nie chcą in vitro w Lublinie

„Stop in vitro w Lublinie” – pod takim hasłem przedstawiciele środowisk konserwatywnych prowadzą zbiórkę podpisów pod petycją do prezydenta Krzysztofa Żuka. Domagają się zaprzestania prac nad miejskim programem „dofinansowania leczenia niepłodności metodą in vitro”.


– To nieprawda, że in vitro jest metodą leczenia niepłodności. To metoda obejścia tego problemu przez wyprodukowanie i sprzedaż potomstwa niepłodnym parom – uważa Monika Zając z Fundacji Życie i Rodzina.

Wyjaśnijmy, że w październiku głosami radnych z klubu Krzysztofa Żuka lubelska rada miasta podjęła uchwałę w sprawie „opracowania i wdrożenia miejskiego programu dofinansowania leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego in vitro”. Program mógłby zostać wdrożony w 2020 roku. Musi go jeszcze zaopiniować Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.

Wprowadzeniu programu sprzeciwiają się przedstawiciele środowisk konserwatywnych, którzy zbierają podpisy pod petycją do prezydenta Krzysztofa Żuka. Domagają się zaprzestania prac nad programem. – Przygotowaliśmy swoją petycję, która ma na celu zablokowanie refundowania in vitro z pieniędzy mieszkańców Lublina – wyjaśnia Krzysztof Kasprzak z Fundacji Życie i Rodzina.

Jej przedstawiciele oceniają, że metoda in vitro jest „sprzeczna z etyką, sprzeczna z godnością przekazywania ludzkiego życia, a ponadto problem niepłodności nadal zostaje. – Nasza akcja ma uświadomić mieszkańcom Lublina, z których pieniędzy miałoby być finansowane in vitro, że promocja technik sztucznego rozrodu nie służy dobru ludzi, ale jest tak naprawdę wchodzeniem w logikę koncernów farmaceutycznych – mówi M. Zając i dodaje, że „problem niepłodności można wyleczyć przy pomocy godziwych i skutecznych metod”, wyjaśniając, że ma na myśli naprotechnologię.

Przedstawiciele fundacji nie wyznaczają sobie konkretnej liczby podpisów do zebrania. Zapowiadają jednak, że na pewno będzie ich więcej niż tysiąc. Akcja ma trwać co najmniej do końca stycznia. Szczegółowe informacje odnośnie prowadzonej akcji można znaleźć na stronie internetowej http://www.stopinvitrowlublinie.pl.

Grzegorz Rekiel