Nie mamy już siły na wspinaczkę

Wybory samorządowe za pasem, a tymczasem niektórzy lublinianie do lokalu wyborczego mają zdecydowanie pod górkę. Z prośbą o interwencję w sprawie siedziby Obwodowej Komisji Wyborczej nr 58, na pierwszym piętrze zwrócili się do „Nowego Tygodnia” mieszkańcy ulicy Glinianej.


– Od kilku lat wszyscy wspinamy się na schody do lokalu wyborczego przy ulicy Nadbystrzyckiej 25. To jest pomieszczenie wynajmowane od spółdzielni mieszkaniowej „Spółdzielca”, położone na wysokości drugiego piętra. Ilość schodów jest nie do pokonania dla osoby starszej czy kogoś na wózku inwalidzkim – poinformowała nas pani Lucyna mieszkanka ulicy Glinianej.

Sprawdziliśmy ten sygnał. Na miejscu okazało się, że lokal rzeczywiście położony jest dość nietypowo – znajduje się na pierwszym piętrze i prowadzą do niego strome zewnętrzne schody. Dodatkowym utrudnieniem są schody na które trzeba się wspiąć, by dostać się na wysoki parter budynku. Z każdej strony do lokalu wyborczego są schody, od strony ulicy Pszennej jest ich np. trzynaście i nie ma tam podjazdu dla osób niepełnosprawnych. Ci, którzy chcą zagłosować, muszą pokonać w sumie 40 schodów.

– Myślę, że władze miasta powinny umożliwić swoim mieszkańcom głosowanie w dogodnych warunkach. Wybory samorządowe dotyczą nas bezpośrednio i chcielibyśmy w nich uczestniczyć. Nasz obwód zamieszkuje dużo osób starszych, które mają kłopoty z poruszaniem się – wskazuje pani Lucyna. Według danych ratusza uprawnionych do głosowania w obwodzie nr 58 jest 1376 osób.

Przedszkole nie odpowiada?

– Od swoich sąsiadów słyszę, że niektórzy rezygnują z pokonywania tych schodów i nie chodzą głosować, dlatego zajęłam się szukaniem innego lokalu w okolicy, który byłby przede wszystkim położony na parterze. Do tej pory nie było takiej możliwości a od tego roku mamy w naszym obwodzie dwa przedszkola: przy Glinianej 11 a i Siewnej 20. Dlaczego nie można wykorzystać tych lokali? – pyta seniorka.

O to samo pytała w piśmie do prezydenta Krzysztofa Żuka dwukrotnie – w maju br. i w październiku w 2017. Jak dodaje, nie otrzymała konkretnej odpowiedzi. Sama zdecydowała się na rozmowę z właścicielami przedszkola „Kolorowe Kredki”. – Nie mamy nic przeciwko użyczeniu lokalu przedszkola jako lokalu wyborczego, oczywiście jeśli chodziłoby o jedno pomieszczenie – usłyszeliśmy od właścicieli tej niepublicznej placówki na Glinianej. Lokal obejrzeli już urzędnicy ratusza.

– Została dokonana wizja lokalna i weryfikacja zaproponowanego przez mieszkankę lokalu znajdującego się w prywatnym przedszkolu przy ulicy Glinianej 11a. Ustalono, że komisja może być zlokalizowana w holu na parterze budynku, jednakże jego powierzchnia jest bardzo mała (ok 19m2), co może uniemożliwić umieszczenie członków komisji wyborczej, stolików do głosowania oraz urny wyborczej przy zapewnieniu tajności głosowania – informuje Beata Krzyżanowska, rzecznik prasowy prezydenta Lublina.

Według urzędników w lokalu ma zamykanej szafy na materiały komisji wyborczej, krzesłami i stołami, brak w nim też zabezpieczenia, takiego jak okratowane okna, alarm czy monitoring. Urzędnicy argumentują również, że przedszkolny lokal nie jest przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Ratusz zapewnia jednak, że głos mieszkańców jest dla niego ważny i rozważy inne adresy lokalu wyborczego. Nie wiadomo jednak, jak będzie w ostateczności, bo w grę wchodzą finanse. – Brane pod uwagę mogą być inne lokalizacje, jednakże z uwagi na mały obszar obwodu, obejmujący kilka ulic, takie możliwości są bardzo znikome. Gminy nie otrzymują środków przeznaczonych konkretnie na wynajem lokali. Ewentualne pokrycie takich kosztów musi być dokonywane z puli oszczędności innych wydatków, m.in. na przygotowanie lokali, zakup koniecznego wyposażenia. Z tego względu w pierwszej kolejności rozważane są lokalizacje nie generujące dodatkowych kosztów – tłumaczy Beata Krzyżanowska. – Jeśli miejsce lokalu wyborczego się nie zmieni, a wiemy że wybory samorządowe mają być jesienną, deszczową porą, to na pewno niewiele osób zdecyduje się na wspinaczkę pod tych śliskich schodach – tłumaczy pani Lucyna.

Emilia Kalwińska

Obwód wyborczy nr 58 obecnie obejmuje ulice: Boczna Siewnej str. nieparzysta w całości, Gliniana str. nieparzysta od nr 1 do nr 23 i str. parzysta od nr 2 do nr 36; Głęboka str. parzysta od nr 2 do nr 8; Letnia w całości, Nadbystrzycka str. nieparzysta od nr 1 do nr 23; Poprzeczna w całości, Pszenna str. nieparzysta w całości; Siewna str. parzysta w całości; Słoneczna str. nieparzysta w całości i str. parzysta od nr 2 do nr 8; Żniwna str. nieparzysta od nr 1 do nr 17.