Nie tylko gaszą, pomagają wszędzie…

Awanse i odznaczenia oraz pojazdy pożarnicze za 7 mln zł dla lubelskich strażaków – tegoroczne obchody „Dnia Strażaka” odbyły się 24 maja br. z udziałem wojewody lubelskiego Lecha Sprawki oraz kilkudziesięciu przedstawicieli samorządów i różnych instytucji państwowych.


– Z okazji „Dnia Strażaka” wręczono awanse na wyższe stopnie służbowe 74 funkcjonariuszom Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie, a 5 strażakom wręczono odznaki „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej”. W ramach uroczystości odbyło się poświęcenie oraz przekazanie siedmiu pojazdów pożarniczych, które w ostatnim czasie uzupełniły wyposażenie Komendy Miejskiej PSP w Lublinie. Są to trzy średnie samochody ratowniczo-gaśnicze, ciężki samochód gaśniczy, drabina mechaniczna, samochód rozpoznania ratowniczego oraz samochód kwatermistrzowski. Łączna wartość wszystkich pojazdów to ponad 7 mln zł – mówi st. kpt. Andrzej Szacoń, rzecznik prasowy KM PSP Lublin.

Strażacy mają co świętować, liczna obecność na uroczystościach lubelskich lokalnych notabli i urzędników, a także burmistrzów i wójtów stanowiła wyraz podziękowania dla ich służby, która wyróżnia się odwagą w działaniu, w skrajnie niebezpiecznych warunkach, szybkością reagowania i skutecznością. Strażacy utrzymują wysokie standardy pracy mimo bardzo dużego rozszerzenia wachlarza ich zadań.

– Zakres zadań strażaków od początku pandemii jest zdecydowanie szerszy. Pomiary temperatury na granicy, zapewnienie bezpieczeństwa sanitarnego przy szpitalach poprzez rozstawianie tymczasowych izb przyjęć. Później mieliśmy do czynienia znowu z hybrydowym wyzwaniem na białoruskiej granicy. Tam musieliśmy pomagać wojsku i straży granicznej w udrażnianiu szlaków komunikacyjnych. Od lutego tego roku znowu kryzys migracyjny związany z wojną na Ukrainie. Tutaj zadanie, które nam zostało przydzielone to transport uchodźców z granicy do punktów recepcyjnych i z punktów recepcyjnych do miejsc stałego pobytu – mówi nadbrygadier Grzegorz Alinowski, komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie. (l)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here