Nie tylko przemycali, ale też produkowali

Funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, która zajmowała się przemytem oraz produkcją papierosów na szeroką skalę. Zatrzymano pięć osób z powiatu włodawskiego oraz zabezpieczono sprzęt używany do produkcji lewego towaru.

– Funkcjonariusze Straży Granicznej z Placówki we Włodawie rozbili zorganizowaną grupę przestępczą – mówi por. SG Dariusz Sienicki z NOSG w Chełmie. – Do aresztowań osób zaangażowanych w ten proceder doszło na początku czerwca. W sumie do sprawy zatrzymano pięcioro mieszkańców powiatu włodawskiego, w tym kobietę.

Działalność grupy polegała na organizowaniu przemytu papierosów przez tzw. zieloną granicę, dystrybucję tych towarów, a także nielegalną produkcję wyrobów tytoniowych. Odbywała się ona dwutorowo: bez polskich znaków akcyzy oraz z podrobionymi znakami, co miało na celu wprowadzenie ich do obrotu handlowego.

W toku prowadzonego śledztwa nadzorowanego przez Prokuraturę Rejonową we Włodawie funkcjonariusze ustalili, iż grupa działała w okresie od października 2018 roku do marca 2019 roku na terenie powiatu włodawskiego. Szacuje się, iż w tym czasie jej członkowie wprowadzili na rynek nie mniej niż 43,5 tys. paczek papierosów o wartości ponad 600 tys. zł.

W wyniku przeprowadzonych czynności, w oparciu o zgromadzony materiał procesowy, prokurator trzem zatrzymanym postawił zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz nielegalne wytwarzanie papierosów, natomiast pozostałym dwóm kierowanie tą grupą, przemyt, dystrybucję oraz nielegalne wytwarzanie papierosów.

Wobec trzech podejrzanych Sąd Rejonowy we Włodawie zastosował tymczasowy areszt na okres trzech miesięcy, a wobec pozostałych środki zapobiegawcze w postaci zakazu opuszczania kraju oraz dozoru policyjnego. Podejrzanym grozi od roku do 10 lat więzienia – wylicza Sienicki. (bm)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here