Niebezpiecznie na Judyma

Takiego ruchu samochodów, jaki jest od ponad tygodnia, na ul. Judyma jeszcze nie było. Mieszkańcy boją się, bo ulica przy której mieszkają, jako jedna z nielicznych nie ma chodnika. – Piesi chodzą ulicą, a są kierowcy, którzy zachowują się tak, jakby byli na drodze ekspresowej – skarży się czytelniczka.

Od 4 marca br. ulicą Judyma prowadzi objazd ciężkich samochodów i autobusów, bo generalny wykonawca przebudowy krajowej „Dwunastki” wziął się za skrzyżowanie ulic Rejowieckiej i Szpitalnej. Prace rozpoczął na północnej nitce, a to oznacza, że mieszkańcy Ceramicznej i ulic przyległych do nich, by wyjechać z osiedla, muszą korzystać z wytyczonych objazdów.

Zgodnie z przyjętą organizacją ruchu samochody osobowe, zmierzające do ul. Rejowieckiej, mają poruszać się ulicami Szpitalną, Kraszewskiego, Piaskową, Curie-Skłodowskiej i Kochanowskiego. Większość jednak korzysta ze skróconej drogi, czyli z ul. Ceramicznej skręca w Wygon, a następnie w Judyma.

– Od wielu lat mieszkam przy Judyma, ale takiego ruchu samochodów jeszcze nie było – skarży się mieszkanka. – Żeby skręcić w Rejowiecką, trzeba poczekać nawet kilkanaście minut. Ale nie to jest naszym zmartwieniem. Nie każdy ma samochód. Są osoby, które poruszają się pieszo.

Na Judyma nie ma jednak chodnika i musimy chodzić po jezdni. Są kierowcy, którzy zapominają, że jadą przez osiedlową drogę. Trzeba mieć oczy dookoła głowy. Urzędnicy powinni zastanowić się nad ustawieniem znaków ograniczających prędkość do 30 km/h. Tym bardziej, że na naszą ulicę został przeniesiony przystanek autobusowy i korzystają z niego pracownicy szpitala – podkreśla czytelniczka.

Biuro Prasowe Prezydenta Chełma, zapewnia, że ul. Judyma, przez którą prowadzi tymczasowy objazd związany z przebudową drogi krajowej nr 12, jest właściwie oznakowana, m.in. przez ograniczenie prędkości jazdy do 40 km/h czy znak uwaga piesi. – Mimo to w odpowiedzi na interwencje mieszkańców, pracownicy Urzędu Miasta przeprowadzili wizję lokalną. Faktycznie, odbywający się tam ruch pojazdów może niekiedy powodować zagrożenie dla pieszych, gdyż nie wszyscy kierowcy zachowują należytą ostrożność – podkreślają urzędnicy.

– Dlatego magistrat zwrócił się do Komendanta Miejskiego Policji w Chełmie o wzmożenie kontroli w tym rejonie, w celu zwiększenia bezpieczeństwa mieszkańców ul. Judyma. W przypadku licznych wykroczeń będą rozważane zmiany w organizacji ruchu na tym obszarze na posiedzeniach Komisji Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Najbliższe zaplanowano na środę, 17 marca – informuje Biuro Prasowe. (s)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here