Niedobór gabinetów

Chełmscy uczniowie wrócili do szkół i od razu organizowane tam mają przeglądy stomatologiczne. Ale dotyczy to tylko sześciu placówek oświatowych, bo tylko w tylu działają gabinety stomatologiczne. Uczniowie z pozostałych szkół nie mają świadczeń stomatologicznych w ramach umowy z NZF „na miejscu”, lecz w przychodni chełmskiego MSP ZOZ. Pocieszające, że po raz pierwszy od lat do listy chełmskich szkół z gabinetem dentystycznym dołącza właśnie SP nr 4.

O tym, jak ważną rolę dla zdrowia dzieci odgrywa opieka dentystyczna, przypominała kilka lat temu w swoim raporcie Najwyższa Izba Kontroli, oceniając działalność gabinetów stomatologicznych w chełmskich szkołach. Opiekę tę uznano za dobrą, ale gabinetów stomatologicznych w chełmskich placówkach oświatowych wciąż jest niewiele. Dla wielu dzieci to jedyny kontakt ze stomatologiem, na jaki mogą liczyć. Do lipca 2014 roku gabinety stomatologiczne działały w kilkunastu chełmskich placówkach oświatowych.

Potem ich lista skurczyła się ze względu na zmiany w zasadach punktowania świadczeń z NFZ i brak pieniędzy. W Chełmie świadczenia stomatologiczne w szkołach realizuje jeden podmiot. To Miejski Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej. Realizuje on te świadczenia w ramach umowy zawartej z Lubelskim Oddziałem Wojewódzkim NFZ na okres od dnia 30 czerwca 2017 r. do dnia 30 czerwca 2022 r. Obecnie gabinety dentystyczne są w sześciu szkołach: SP nr 1, Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 3, SP nr 6, SP nr 7, SP nr 8, II LO. Do tej listy wkrótce dołączyć ma też SP nr 4 w Chełmie.

– Obecnie przygotowano gabinet dentystyczny w Szkole Podstawowej nr 4 – informują w biurze prasowym Urzędu Miasta Chełm. – Umowa z NFZ w tej sprawie została już podpisana, a nowy gabinet jest w trakcie organizacji. Dla wszystkich uczniów chełmskich szkół jest zapewniony dostęp do świadczeń stomatologicznych poprzez zawierane od wielu lat umowy z Miejskim Samodzielnym Publicznym Zakładem Opieki Zdrowotnej w Chełmie. Tak więc wszyscy uczniowie chełmskich szkół objęci są opieką stomatologiczną.

Barbara Anchimowicz, dyrektor SP nr 4 w Chełmie, cieszy się, że uczniowie „Czwórki” w końcu będą mieli opiekę dentystyczną na miejscu. Mówi, że była taka potrzeba.

– Gabinet jest już urządzony i wkrótce zostanie uruchomiony – mówi dyrektor Anchimowicz. – Do tej pory było tak, że nasi uczniowie korzystali ze świadczeń stomatologicznych w ramach NFZ w przychodni przy ulicy Wołyńskiej. Pierwsze wyjście tam mieli z wychowawcą, a potem na wizyty chodzili już z rodzicami. Zainteresowanie było duże. Cieszymy się, że gabinet powstał w szkole. To będzie duże ułatwienie dla uczniów i ich rodziców. (mo)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here