Niepodległość trzeba czcić i pielęgnować

Obchody Narodowego Dnia Niepodległości w Lublinie…

Niepodległość nie jest wywalczona czy dana raz na zawsze. Wojna w Ukrainie pokazuje, że trzeba ją czcić, pielęgnować i być gotowym do jej obrony. Tłumy na obchodach 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i towarzyszących im imprezach, dowodzą, że Polacy to rozumieją i o tym pamiętają.


Wojewódzkie obchody Narodowego Święta Niepodległości miały tradycyjnie miejsce w Lublinie. Część oficjalną jak zwykle poprzedziła msza św. w Archikatedrze w intencji ojczyzny, po której uczestnicy zebrali się na palcu Litewskim. Tu odbyły się: uroczysty apel, złożenie meldunku dowódcy Garnizonu Lublin, odegranie i odśpiewanie hymnu narodowego, uroczyste podniesienie flagi państwowej na maszt, wręczenie odznaczeń i aktów mianowań na kolejny stopień dla żołnierzy Wojska Polskiego, musztra paradna w wykonaniu uczniów klas mundurowych XIV Liceum Ogólnokształcące im. Z. Herberta w Lublinie, apel pamięci i salwa honorowa, salut armatni, złożenie kwiatów pod pomnikami Nieznanego Żołnierza i Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz defilada.

– Od trzech lat obchody Narodowego Święta Niepodległości odbywają w specyficznej atmosferze. W 2020 r. – pandemia koronawirusa, 2021 r. – stan wyjątkowy w związku z kryzysem migracyjnym na granicy polsko-białoruskiej, a dzisiaj w obliczu agresji Rosji na Ukrainę. Szczególnie te dwie ostatnie sytuacje kryzysowe wzbudzają niepokój o bezpieczeństwo zewnętrzne Polski i całego rejonu środkowo-wschodniej Europy. Warto dzisiaj, w 104. rocznicę odzyskania niepodległości porównać rok 1918 z 2022. Wtedy dylematem było jak odzyskać niepodległość i ukształtować na nowo naszą Ojczyznę, a dzisiaj jak ją zabezpieczyć i jak walczyć ze skutkami wywołanymi sytuacjami kryzysowymi z wspomnianych trzech lat. Nieuchronnie radosnemu świętowaniu Narodowego Święta Niepodległości towarzyszyć powinna pogłębiona refleksja oparta na doświadczeniach pokolenia Polaków przed i po roku 1918 – mówił podczas uroczystości wojewoda lubelski, Lech Sprawka.

Po części oficjalnej wielu lublinian odwiedziło rozstawione na placu stoiska wojskowe, skosztowało żołnierskiej grochówki i skorzystało z zaproszenia przewodników PTTK i wyruszyło z nimi na spacer Lubelskim Szlakiem Niepodległości. Obchodom tradycyjnie towarzyszyły wydarzenia kulturalne i sportowe.

11 Listopada w Świdniku

W Świdniku uroczystości 11 Listopada, jak co roku, rozpoczęła msza święta w intencji ojczyzny w parafii pw. NMP Matki Kościoła. Po niej świdniczanie zebrali się na rondzie Honorowych Dawców Krwi, gdzie na świeżo ustawiony, w ramach rządowego programu „Pod biało-czerwoną”, maszt wciągnięto polską flagę. Następnie wszyscy przeszli na plac Konstytucji 3 maja, gdzie odbyła się oficjalna część obchodów i złożenie wieńców pod Grobem Nieznanego Żołnierza.

Świdnickie obchody 11 Listopada uświetniła także XX edycja Biegów Niepodległości, organizowanych przez Stowarzyszenie Wspólnota Świdnicka oraz wspólne patriotyczne śpiewanie. Na scenie Miejskiego Ośrodka Kultury zaprezentowali się Helicopters Brass Orchestra i Zespół Tańca Ludowego „Leszczyniacy”, z kolei na placu Konstytucji 3 maja wystąpiły Chór św. Kingi i Chór Arion. (w)