Nieszczelny komin powodem pożaru

Nieszczelność przewodów kominowych może doprowadzić do zatrucia czadem, a nawet pożaru. Tak, jak to miało miejsce we wtorek (30 czerwca) w Rogatce pod Dubienką. Około godz. 22 na stanowisko kierowania straży przyszło wezwanie do jednej z posesji we wsi.

Na miejsce natychmiast pojechały 4 wozy z 18 strażakami. Jak się okazało, pożar wybuchł w pomieszczeniu przydomowej kotłowni. Tyle dobrego, że mieszkańcy wyszli na zewnątrz przed przybyciem straży, nie odnosząc żadnych obrażeń. Po około 2,5 godz. akcję uznano za zakończoną.

– Strażacy podali prądy wody w natarciu, a następnie przystąpili do rozbiórki nadpalonych elementów, wyniesienia ich na zewnątrz i przelania wodą. Nadpaleniu uległa również konstrukcja dachu – mówi bryg. Wojciech Chudoba, z-ca Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Chełmie.

Pożary sadzy związane z nieszczelnością przewodów kominowych to jedne z częstszych wezwań, jakie przychodzą do PSP. Strażacy przypominają, że zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami właściciel lub zarządca budynku zobowiązany jest do czyszczenia przewodów kominowych i ich konserwacji. W przeciwnym razie może dojść do tragedii. Niesprawność przewodów jest bowiem głównym źródłem zatruć, a niebezpieczeństwo zaczadzenia wynika z faktu, że czad jest gazem bezwonnym, bezbarwnym i pozbawionym smaku – ma za to silne właściwości toksyczne. (pc)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here