Niosący Chrystusa

Święty Krzysztof – patron kierowców i podróżujących

Od 23 do 30 lipca trwał XVIII Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa, którego Kościół wspomina 25 lipca.


Ten jeden z czternastu świętych Wspomożycieli czczony jest zarówno w Kościele katolickim, jak i prawosławnym. Istnieje wiele legend, choć często przeczących sobie wzajemnie. Jedna z najbardziej popularnych utrzymuje, że św. Krzysztof był olbrzymem, który pomagał ludziom, przenosząc ich przez rwący potok. Przeniósł również Dzieciątko Jezus. Zginął śmiercią męczeńską w III w. za panowania Decjusza. Jego kult rozwinął się z końcem V w. Jest patronem chrześcijańskiej młodzieży, siedzib ludzkich, mostów i miast położonych nad rzekami, przewoźników, flisaków, żeglarzy, tragarzy, turystów i pielgrzymów oraz m. in. Ameryki i Wilna, które posiada historyczny herb przedstawiający świętego. Wzywa się też jego pomocy podczas burz, zarazy itd.
Hasło XVIII Tygodnia św. Krzysztofa: „Niesiemy Dobrą Nowinę drogami świata” nawiązywało do imienia świętego, z gr. Christoforos, czyli ‘niosący Chrystusa’.

Błogosławieństwo dla wyruszających w drogę

Zwyczajem w Polsce stało się błogosławieństwo dla kierowców po mszach św. w niedzielę przed lub po 25 lipca.
– „Jest to okazja, by w duchu chrześcijańskiej troski gorąco apelować i prosić wszystkich zmotoryzowanych o tak potrzebną, większą rozwagę na drodze, nie tylko w tym specjalnym tygodniu, ale i na co dzień” – podkreślają przedstawiciele MIVA Polska, organizacji na rzecz misyjnych środków transportu, która w Polsce obchodzi 17. rocznicę swego istnienia
Początki tej organizacji, działającej jeszcze m. in. w Austrii, Niemczech, Szwajcarii, Holandii, Anglii, Słowenii, Korei i Australii, sięgają 1927 roku i wiążą się z pochodzącym z Niemiec zakonnikiem ze Zgromadzenia Oblatów Maryi Niepokalanej, ojca Pawła Schulze OMI.
Inspiracją do założenia MIVA była boleśnie przeżyta w śmierć kolegi – młodego misjonarza, który zmarł w 1925 roku w wieku 30 lat, gdyż ciężko chory trafił do szpitala w dzisiejszej Namibii po pięciu dniach drogi, niesiony przez tragarzy i wieziony wozem zaprzężonym w woły. Odpowiedzią na tę tragedię było założenie przez ojca Pawła w rodzinnej Kolonii Mission Vehicle Associaton. Mottem MIVA stało się hasło: „Naprzeciw Chrystusa na ziemi, na wodzie i powietrzu”.

1 grosz za szczęśliwy kilometr

W okresie II wojny światowej ideą ojca Pawła przejął się Karl Kumpfmuller, katolik, ojciec rodziny, który na rowerze objeżdżał okolicę, wyświetlał filmy, rozdawał ulotki, apelując do wiernych o udzielenie pomocy misjonarzom w zakupie pojazdów na misje. On właśnie zainicjował i stworzył kampanię zwaną „Akcja św. Krzysztof – 1 grosz za 1 szczęśliwie przejechany kilometr”, polegającą na tym, aby w duchu wdzięczności Bogu za bezpieczne podróże złożyć 1 grosz za 1 kilometr jazdy bez wypadku i przeznaczyć go na środki transportu dla misjonarzy. MIVA Austria z siedzibą w Stadl-Paura koło Linzu została zatwierdzona przez austriackich biskupów w 1949 r. Ojciec Paweł działał niezmordowanie na rzecz MIVA aż do śmierci w 1975 r.
W ubiegłym roku dzięki akcji prowadzonej prze MIVA Polska „1 grosz za szczęśliwie przejechany kilometr” udało się zebrać w Polsce ponad 2 mln zł.

Potrzeby są wielkie

Polscy misjonarze i misjonarki docierają na peryferie świata, głosząc Ewangelię. Starają się przy tym tamtejszych wiernych dbać też o byt materialny i duchowy poprzez prowadzenie m. in. szpitali, dyspensariów, szkół, ośrodków alfabetyzacji, domów dziecka i opieki czy ośrodków dożywiania. W 2016 roku zakupiono na ich potrzeby między innymi 37 samochodów, 5 busów, 1 ambulans, 2 silniki do łodzi, 8 motocykli i skuterów, 132 rowery dla katechetów oraz pomocników i współpracowników misjonarzy, a także 140 wózków inwalidzkich. „Było to możliwe dzięki szczodrobliwości serc, ale też otwartości na sprawy misji” – powiedział KAI dyrektor MIVA Polska ks. Jerzy Kraśnicki. Dodał też, że nie tylko wierzący doskonale wiedzą, jak ważną posługę pełnią misjonarze w ubogich krajach Afryki, Ameryki Południowej czy Azji.
MIVA Polska przypomina, że w 97 krajach świata pracuje ponad 2 tysiące misjonarzy i misjonarek z naszego kraju. Infrastruktura drogowa w wielu regionach jest słabo rozwinięta, a transport publiczny często nie istnieje. Pojazdy misjonarzy są wtedy jedynym sposobem komunikacji i docierania do ludzi, żyjących w odległych miejscach, z orędziem Ewangelii i konieczną pomocą.

Nie będziesz egoistą na drodze

W ciągu 17 lat działalności MIVA Polska zakupiła na potrzeby misjonarzy m.in.: 481 samochodów, 109 motocykli, 11 busów, 12 ambulansów, 12 łodzi i barek, 3 traktory, 2 quady, 2 konie i 3 skutery śnieżne. MIVA Polska wspiera też działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa na polskich drogach, m.in. współorganizując Ogólnopolską Pielgrzymkę na Jasną Górę, Niedzielę Modlitw za Kierowców, czy propagując „Dekalog Kierowcy”, w którym pierwsze przykazanie brzmi: „Nie będziesz egoistą na drodze”. Inne akcje to m.in.: „Tydzień Bezpiecznego Kierowcy”, „Ratujemy życie – misyjny ambulans”, „Odblaski Życia”, „Z Ewangelią na motorze”, „ Uczynek Wiary – rowery dla katechistów w Afryce”.
W tym roku główne uroczystości, zorganizowane przez MIVA Polska, odbyły się 23 lipca w Łańcucie, w parafii pw. Michała Archanioła. Uroczystej mszy św. w intencji wszystkich kierowców i dobroczyńców MIVA Polska przewodniczył abp Józef Michalik. Każdy dobroczyńca MIVA jest otoczony modlitewną opieką misjonarzy, szczególnie w każdą pierwszą sobotę miesiąca. Indywidualni dobroczyńcy mogą także wspierać polskich misjonarzy, wpłacając pieniądze na konto: MIVA POLSKA, ul. Byszewska 1, 03 – 729 Warszawa 4, nr konta PeKaO S. A. I O/ Warszawa 69 1240 1037 1111 0000 0691 6802. Bliższe informacje www.miva.pl
Elżbieta Kasprzycka