Noc Kultury przełożona

fot. archiwum

Przez pandemię koronawirusa tegoroczna Noc Kultury nie odbędzie się w planowanym terminie, czyli na początku czerwca. Podobny los spotkał mający się odbyć kilka tygodni później festiwal Inne Brzmienia. Oficjalnie imprezy zostały przełożone, ale sporo wskazuje na to, że w tym roku w ogóle nie dojdą do skutku.


– Nadeszła najwyższa pora na podjęcie tych trudnych decyzji. W związku z panującą sytuacją zmieniamy terminy Nocy Kultury i festiwalu Inne Brzmienia. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, na obu wydarzeniach spotkamy się jesienią – poinformowały w ubiegłym tygodniu na swoim facebookowym profilu Warsztaty Kultury w Lublinie. Przełożenie imprez jest oczywiście związane z trwającą epidemią koronawirusa. Tegoroczna Noc Kultury miała się odbyć w nocy z 6 na 7 czerwca. Z kolei festiwal Inne Brzmienia miał się zacząć 25 czerwca i potrwać do 28 czerwca.

Nowy termin Nocy Kultury nie został jeszcze ustalony. Z kolei Inne Brzmienia mają się zacząć 3 września i potrwać do 6 września. Mają, bo organizacja imprezy nawet we wrześniu stoi pod dużym znakiem zapytania. Jeden z ekspertów Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) uważa, że imprezy masowe będzie można bezpiecznie organizować dopiero w 2021 roku. Pojawiają się bowiem głosy, że jesienią tego roku czeka nas kolejna fala zachorowań na koronawirusa. W dodatku przywrócenie imprez masowych nie znalazło się w żadnym z etapów odmrażania gospodarki ogłoszonych niedawno przez rząd Prawa i Sprawiedliwości.

Coroczna Noc Kultury to jedno z najciekawszych wydarzeń na kulturalnej mapie Lublina. –„Noc Kultury to święto Lublina. (…) Uczestnicy stają przed trudnym wyborem, do zobaczenia jest bowiem kilkaset punktów programu a czas ograniczony (…) Sztuka ożywia miejsca nieznane lub zapomniane. Bramy stają się świetlistymi instalacjami, place i skwery scenami teatralnymi, a uliczki Starego Miasta potrafią zaskoczyć nawet stałych bywalców” – czytamy na stronie internetowej lublin.eu.

Z kolei Inne Brzmienia to, zdaniem organizatorów, „festiwal oferujący muzykę ambitną, nietuzinkową, poszukującą nowych rozwiązań.” – „To jedno z najbardziej inspirujących i odkrywczych wydarzeń muzycznych w Polsce, które pozwala usłyszeć, w sercu Lublina, światowe gwiazdy i muzyczne odkrycia” – czytamy na stronie festiwalu.

Grzegorz Rekiel