Nocne ekscytujące zwiedzanie

Lublin to jedno z niemal stu pięćdziesięciu polskich miast, gdzie w nocy z 18 na 19 maja, tj. z soboty na niedzielę zorganizowano Noc Muzeów. Jedyna w swoim rodzaju impreza kulturalna, gdy za darmo i w godzinach wieczornych, można zwiedzić miejscowe muzea i inne placówki kultury, udała się. Deszcz lejący niemal całe sobotnie popołudnie na szczęście „odpuścił” tuż przed zmrokiem.


Lublinianie zwiedzali kaplicę Trójcy Świętej na Zamku, basztę, Muzeum Historyczne. Wiele osób interesowało się zwiedzaniem Muzeum Wsi Lubelskiej. W sumie placówki muzealne w Lublinie wieczorem i nocą 18 maja na pewno nie świeciły pustkami. Muzea czekały z ofertą na zwiedzających także w pobliskim Nałęczowie, Kozłówce czy Kazimierzu Dolnym.

Podobnie było w całym kraju, gdzie niemal 150 miast zorganizowało z 18 ma 19 maja Noc Muzeów. Wśród nich były takie nasze polskie metropolie, jak stołeczna Warszawa, gdzie impreza organizowana jest od 15 lat, tj od 2004 r., czy Poznań, gdzie Noc Muzeów zagościła jeszcze wcześniej. Przypomnijmy, że pierwszą w Polsce Noc Muzeów zorganizowano w Muzeum Narodowym w Poznaniu w 2003 r.

Zaraz potem do idei nocnego zwiedzania dostępnego dla wszystkich dołączył się Kraków, a po nim wspomniana polska stolica.

Na mapie Nocy Muzeów są m.in. Bydgoszcz, Szczecin, Łódź, Wrocław, ale też Zakopane, Barlinek, Duszniki – Zdrój czy nasz Zamość. Zaznaczmy, że w Krakowie, mieście obfitującym w muzea, ale przede wszystkim cenne działa sztuki, Noc Muzeów zawsze jest organizowana dzień wcześniej niż w całej Polsce. W tym roku rozpoczęła się więc w piątek 17 maja.

Przypomnijmy przy okazji więc, że w Lublinie początek Nocy Muzeów również przypada w piątek, na dzień przed głównym wydarzeniem. Jest już tradycja, że Muzeum Wsi Lubelskiej tego dnia zaprasza zainteresowanych – po uprzednim zarejestrowaniu się, ze względu na bardzo duża rokrocznie liczbę chętnych – na nocną wyprawę po zabytkach w skansenie, którą nazwano „Nocne bajanie”. Oczywiście następnego dnia Muzeum Wsi Lubelskiej jest również dostępne do wieczornego zwiedzania – tak było i tym razem – już bez uprzednich zapisów.

Noc Muzeów w Polsce wpisuje się w tradycję Europejskiej Nocy Muzeów, zainicjowanej w styczniu 1997 r. w Berlinie. Pomysł podchwycił Paryż, Amsterdam, a potem kolejne europejskie miasta.

Monika Skarżyńska