Normalność w dawkach

Kolejne ograniczenia związane z epidemią znoszone będą w czterech etapach. Na początek, od 20 kwietnia więcej osób może robić zakupy w sklepach i więcej wiernych może uczestniczyć we mszach. Można też spacerować w lesie czy w parku, a młodzież powyżej 13. roku życia może przemieszczać się bez opieki dorosłego. Tempo łagodzenia kolejnych obostrzeń zależy od przyrostu zachorowań na Covid-19.

Rząd tłumaczy, że celem tych „ostrożnych działań” jest stopniowy powrót życia społeczeństwa do normalności i odmrożenie gospodarki. Proces ten podzielono na etapy. Pierwszy zaczął obowiązywać w poniedziałek, 20 kwietnia br. Daty wejścia w życie pozostałych etapów zdejmowania obostrzeń mają być ustalane w zależności od dynamiki nowych zachorowań, wydajności służby zdrowia, realizacji wytycznych sanitarnych.

Podstawy nowej normalności

W każdym etapie mieszkańcom towarzyszyć muszą stałe zasady bezpieczeństwa. Na stronie internetowej rządu nazywano je „podstawami nowej normalności” i są to: zachowanie 2-metrowej odległości od innych osób oraz obowiązkowe zasłanianie nosa i ust w miejscach publicznych; utrzymanie pracy i edukacji zdalnej wszędzie tam, gdzie jest to możliwe; ścisłe przestrzeganie zasad sanitarnych w miejscach gromadzenia ludzi (dezynfekcja i utrzymanie odpowiedniego dystansu); kwarantanna i izolacja dla osób zarażonych lub potencjalnie zarażonych.

Pierwszy etap, czyli co wolno od 20 kwietnia?

W handlu: Od poniedziałku, 20 kwietnia, więcej osób jednorazowo zrobi zakupy w sklepie: do sklepów o powierzchni mniejszej niż 100 m kw. wejdzie maksymalnie tyle osób, ile wynosi liczba wszystkich kas lub punktów płatniczych pomnożona przez 4. Z kolei w sklepach o powierzchni większej niż 100 m kw. na 1 osobę musi przypadać co najmniej 15 m kw. powierzchni. Powinno to rozładować dotychczasowe nerwy klientów w kolejkach pod sklepami. Niejednokrotnie pisaliśmy w „Nowym Tygodniu” o różnych sytuacjach konfliktowych wynikających z dotychczasowych limitów liczby klientów w sklepach.

Spacery, rekreacja: Od 20 kwietnia można już przemieszczać się w celach rekreacyjnych. Oznacza to, że można spacerować w lesie i w miejskich parkach, a także biegać czy jeździć na rowerze. Osoby powyżej 13. roku życia też mogą już przemieszczać się bez opieki dorosłego. UWAGA – przebywać na zewnątrz można tylko pod warunkiem zachowania dystansu społecznego i zasłaniania nosa i ust maseczką lub podobnym zabezpieczeniem. Co ważne – place zabaw pozostają zamknięte.

Kościoły: Liczba osób, które mogą uczestniczyć we mszy lub innym obrzędzie religijnym, będzie zależała od powierzchni świątyni. W kościele na 1 osobę musi przypadać co najmniej 15 m kw powierzchni. Jak informuje ks. Andrzej Sternik, proboszcz Sanktuarium NNMP w Chełmie, w nabożeństwie w bazylice będzie mogło uczestniczyć 60 osób, łącznie z duchownymi.

Drugi etap

Wiadomo, jakie obostrzenia będą zdejmowane w kolejnych etapach, ale ich daty nie są jeszcze znane (będziemy o nich informować w kolejnych wydaniach „Nowego Tygodnia”). W drugim etapie zaplanowano otwarcie sklepów budowlanych w weekendy, a także – z ograniczeniami – hoteli i innych miejsc noclegowych oraz niektórych instytucji kultury: bibliotek, muzeów i galerii sztuki.

Trzeci etap

W trzecim etapie zaplanowano otwarcie zakładów fryzjerskich i kosmetycznych, sklepów w galeriach handlowych. W gastronomii umożliwiona ma być też działalność stacjonarna. Wszystko to z „istotnymi ograniczeniami”. W tym etapie przewidziano też wydarzenia sportowe z udziałem maksimum 50 osób, ale organizowane w otwartej przestrzeni i bez udziału publiczności.

Planuje się też organizację opieki nad dziećmi w żłobkach, przedszkolach i w klasach 1-3 szkoły podstawowej po ustaleniu maksymalnej liczby dzieci w sali. Do tego czasu nauczyciele nadal będą kontaktować się zdalnie z najmłodszymi uczniami, a także przedszkolakami (oczywiście – za pośrednictwem rodziców maluchów).

Czwarty etap

W czwartym etapie przewidziano otwarcie salonów masażu i solariów, umożliwienie działalności siłowni i klubów fitness. Zaczną też działać teatry i kina, ale w tzw. „nowym reżimie sanitarnym”. (opr. t)