Nowa Avia robi wrażenie

Plan kompleksu obiektów sportowych, które mają powstać przy ul. Fabrycznej, jest już gotowy

Przedstawiciele ratusza przedstawili plany kompleksu obiektów sportowych, które mają powstać na terenie dawnego klubu sportowego Avia między ul. Fabryczną, al. Lotników Polskich i ul. Strażacką. Trwa już przebudowa kortów. Jeszcze w tym roku planowane są przetargi na kompleks otwartych basenów i na krytą pływalnię.
Przedstawiciele ratusza przygotowywali się do przebudowy obiektów sportowych przy ul. Fabrycznej od kilku lat. Pierwsze prace już ruszyły. Obejmują one przebudowę kortów tenisowych. Zostały wyceniona na prawie 2,3 mln zł. Zgodnie z dokumentacją przetargową inwestycja ma się zakończyć 31 października br. W miejskich planach jest także budowa hali do gry w tenisa. Na razie jednak nie wiadomo jeszcze, kiedy budowa krytych kortów przy ul. Strażackiej miałaby się rozpocząć.
W minionym tygodniu przedstawiciele władz miejskich przedstawili koncepcję zagospodarowania całego terenu między ul. Fabryczną, Strażacką i al. Lotników Polskich, przeznaczonego pod budowę obiektów sportowych i rekreacyjnych.
– Teren przy ul. Fabrycznej zostanie podzielony na trzy strefy: Słoneczny Świdnik, Centrum Sportu i Rekreacji oraz Park Zdrowia i Wypoczynku, które z pewnością zaspokoją potrzeby młodszych i starszych świdniczan – mówi Waldemar Jakson, burmistrz Świdnika.
Centrum całego kompleksu będzie zajmowała kryta pływalnia i hala sportowo-widowiskowa. W przypadku pierwszego obiektu przedstawiciele ratusza planują ogłosić przetarg na budowę jesienią tego roku. Nie wiadomo jeszcze, kiedy rozpocznie się budowa hali. W tej chwili projektanci zajmują się przygotowaniem dokumentacji tej inwestycji.
Jedną z części kompleksu ma być również zespół rekreacyjny „Słoneczny Świdnik”. W jego skład wejdzie kilka otwartych basenów przeznaczonych zarówno dla młodszych, jak i dla starszych mieszkańców. Wypoczywający w tym miejscu będą mogli skorzystać również z boiska wielofunkcyjnego, do koszykówki ulicznej, piłki nożnej i siatkówki plażowej. Do dyspozycji mieszkańców będzie także siłownia zewnętrzna, plac sprawnościowy i ścianka wspinaczkowa. Zgodnie z zapowiedziami władz miejskich przetarg na tę część kompleksu również zostanie ogłoszony w tym roku.

Ostatnim elementem całości będzie Park Zdrowia i Wypoczynku. Przedstawiciele ratusza planują sfinansowanie tej inwestycji z funduszy unijnych zagwarantowanych dla Lubelskiego Obszaru Funkcjonalnego. Projekt „Zielony LOF” obejmie nie tylko park przy ul. Fabrycznej, ale również teren między osiedlami Brzeziny I i Brzeziny II czy dawne wysypisko śmieci przy ul. Krępieckiej. W tej chwili urzędnicy dysponują koncepcją parku przy ul. Fabrycznej. Wizualizacje kolejnych terenów rekreacyjnych są w przygotowaniu.
W strefie zielonej przy ul. Fabrycznej powstaną nowe chodniki i oświetlenie. Pojawi się mała architektura, m.in. źródełka wody pitnej, brodziki, fontanny, pergole, ławki, toaleta. Powstaną miejsca do gry w karty i szachy, plac piknikowy i tężnia solankowa. Zaplanowano także plac sprawnościowy, rehabilitacyjno-rekreacyjny, ścianki do bulderingu oraz plac zabaw dla dzieci. Przedstawiciele ratusza tłumaczą, że na tę część kompleksu, choć są na nią zagwarantowane pieniądze, mieszkańcy będą musieli poczekać do zakończenia budowy pozostałych części obiektów sportowych i rekreacyjnych przy ul. Fabrycznej. (kal)