Nowa pulmonologia już na gwiazdkę

Wizualizacja budynku nowego oddziału pulmonologii, który jeszcze w tym roku ma stanąć przy ul. Herberta

Całkiem nowy dwukondygnacyjny budynek z 40. łóżkami dla pacjentów z covidem i pocovidowymi chorobami płuc stanie przy już istniejącym pawilonie oddziału pulmonologii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefan Kardynała Wyszyńskiego, przy ul. Herberta w Lublinie. Obiekt, dzięki zastosowaniu technologii modułowej ma powstać w niewiarygodnie szybkim tempie – odbiór zaplanowano na 24 grudnia tego roku!

Inwestycja warta blisko 10 mln zł zostanie sfinansowana głównie z budżetu państwa (8,4 mln zł) z Funduszu Przeciwdziałania Covid-19, a pozostałe 1,6 mln zł dołoży Samorząd Województwa Lubelskiego. Umowa na realizację inwestycji podpisana została w ubiegłą środę.

– To kolejna nasza inwestycja w służbę zdrowia, bo dla Zarządu Województwa i radnych sejmiku sprawa zdrowia mieszkańców województwa to kwestia najważniejsza. Nowy oddział będzie służył leczeniu pacjentów covidowych oraz postcovidowych i ich rehabilitacji, co w obecnej sytuacji jest szczególnie potrzebne – mówił na konferencji towarzyszącej podpisaniu umowy, marszałek województwa, Jarosław Stawiarski. – Dwukondygnacyjny budynek z 40. łóżkami powstanie w zaledwie kilka miesięcy, dzięki technologii modułowej, z której do tej pory nie korzystaliśmy i sam jestem ciekaw, jak będzie wyglądała ta realizacja.

O tym, że wybudowanie takiego obiektu w niespełna pół roku jest możliwe, zapewniał Jarosław Adamek, dyrektor handlowy Climatic System, wykonawcy inwestycji. – Jak najszybciej chcemy wejść na plac budowy i w połowie tego miesiąca ruszyć z wykonaniem fundamentów, a w października dostarczać elementy prefabrykowane, czyli poszczególne moduły. To nie jest nasza pierwsza tego typu i realizowana w tym tempie inwestycja – mówił dyrektor Adamek. – Zastosowanie technologii modułowej pozwala nie tylko na zaoszczędzenie czasu, ale jest mniej uciążliwe dla otoczenia przy zachowaniu wszystkich wymaganych dla obiektu parametrów – podkreślał.

– Protokół odbioru budynku i przekazanie go do wyposażenia zaplanowany jest na 24 grudnia br., tak, by już w przyszłym roku oddział mógł przyjmować i leczyć pacjentów chorych na Covid-19 i zmagających się z jego skutkami – mówił Piotr Matej, dyr. WSS im. Wyszyńskiego, który po wchłonięciu w tym roku Szpitala im. Jana Bożego jest największą placówką leczniczą w województwie

Budynek nowego oddziału pulmonologii stanie przy już istniejącym pawilonie pulmonologii przy ul. Herberta, wchodząc w skład mającego ruszyć z końcem 2023 roku Regionalnego Centrum Pulmonologii. Wraz z uruchomieniem nowego oddziału zlikwidowany zostanie oddział pulmonologii WSS im. Wyszyńskiego działający przy ulicy Biernackiego. M