Nowe kolumbarium

Pandemia koronawirusa nie spowodowała, co prawda, drastycznego wzrostu zainteresowania kupnem niszy urnowych na cmentarzu komunalnym. MPGK planuje jednak postawić kolejne budynki kolumbarium, bo generalnie ludzie coraz częściej wolą zostać spaleni niż pochowani w tradycyjnym grobie.

Dokładnie trzy lata temu, w październiku 2017 roku, na terenie cmentarza komunalnego w Chełmie powstało – w ramach pierwszego etapu długo oczekiwanej inwestycji – 16 obiektów kolumbarium przeznaczonych na 432 nisze z maksymalnie 1296 urnami (do 4 w niszy). Rok później, w ramach drugiego etapu – 11 dodatkowych budynków kolumbariów z przeznaczeniem na 312 nisz, mieszczących łącznie do 936 urn. Obecnie z ogólnej liczby 744 nisz do dyspozycji pozostały zaledwie 172.

– Z uwagi na ograniczoną liczbę nisz do sprzedaży oraz rosnące zainteresowanie kremacją planowana jest budowa kolejnego kolumbarium. Aktualnie w porozumieniu z Miastem Chełm uzgodniona została lokalizacja nowych obiektów kolumbariów. Po wykonaniu prac projektowych spółka przystąpi do realizacji inwestycji – informuje Katarzyna Langiewicz z działu Organizacji i Kadr MPGK w Chełmie.

Cena niszy po ubiegłorocznych podwyżkach to 3 240 zł. W dalszym ciągu jednak jej kupno jest bardziej opłacalne od tradycyjnego miejsca na cmentarzu – w grobowcu czy grobie ziemnym – gdyż jej wymiary pozwalają na umieszczenie w każdej z nich nawet 4 urn, czyli pochowanie czterech zmarłych. Nic zatem dziwnego, że zainteresowanie pochówkami w kolumbarium sukcesywnie, z roku na rok, wzrasta. – Poza spełnieniem ostatniej woli bliskiej osoby, pochówek w kolumbarium niesie za sobą szereg zalet natury praktycznej – podkreśla K. Langiewicz.

– Sam pochówek jest również prostszy w realizacji – nie wymaga m.in. prac ziemnych, co także obniża jego koszt. Dodatkowo kolumbarium jest również korzystnym rozwiązaniem w przypadku, gdy członek rodziny wyraża chęć przyszłego pochówku wraz ze zmarłym – umieszczenie kolejnej urny w kolumbarium nie wymaga demontażu grobowca, jak ma to miejsce w przypadku pochówku tradycyjnego. (pc)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here