Nowe ławki na przystankach

Na 14 lubelskich przystankach komunikacji miejskiej lada dzień pojawią się nowe ławki.


Najpierw trafią na 5 już wytypowanych przystanków: Rondo Sportowców 05, Sulisławicka 01, Koryznowa 01, Plac Wolności 01, Walecznych – Cmentarz 01. Pozostałe 9 ławek ma zostać zamontowanych na przystankach, gdzie o taki montaż wystąpią sami mieszkańcy.

Za naszym pośrednictwem do ZTM trafiły wnioski pasażerów o nowe ławki na dwóch przystankach – Paderewskiego 04 przy ul. Choiny oraz Wąwozowa 01 przy ul. Nadbystrzyckiej. Ten pierwszy w ostatnim czasie znacznie zyskał na znaczeniu, bowiem zatrzymują się przy nim pojazdy jadące w kierunku centrum z nowej pętli „Choiny” położonej przy granicy miasta. Na drugim z kolei od wielu lat znajduje się mocno zniszczona stara ławeczka.

O ile pierwszy z wniosków prawdopodobnie zostanie uwzględniony, to w przypadku ul. Nadbystrzyckiej, zdaniem ZTM, nie ma możliwości technicznej wymiany starej ławki na nową. – Jeśli chodzi o przystanek Wąwozowa 01, to usytuowanie terenu wokół przystanku nie pozwala na wykonanie podbudowy do montażu ławki nowego typu, ponieważ przystanek ten znajduje się na skarpie. Ponadto jest to przystanek służący głównie do wysiadania i dodatkowo o statusie „na żądanie” – wyjaśnia Justyna Góźdź z ZTM w Lublinie.

Ławki za kwotę ponad 18 tys. zł dostarczy i zamontuje firma ARCHIPARK Paweł Michalak z Warszawy. Zgodnie z zapisami umieszczonymi w opisie przedmiotu zamówienia będą to ławki betonowe, bez oparć, z siedziskami wykonanymi z drewna iglastego. Ponadto muszą się one cechować wysoką odpornością na warunki atmosferyczne oraz uszkodzenia mechaniczne. Długość zamawianych ławek to 2,25 metra, a samego siedziska 1,8 metra. Wyglądem będą przypominać te stawiane przez ZTM w kilku ostatnich latach.

Marek Kościuk