Nowe limity dla emerytów i rencistów

Od 1 czerwca obowiązują nowe limity dla osób dorabiających do wcześniejszej emerytury lub renty. ZUS podwyższył pułap zarobków, które nie będą skutkowały obniżeniem czy zawieszeniem wypłaty świadczeń.

– Od 1 czerwca limity przychodów znowu wzrosły. To znaczy, że świadczeniobiorcy mogą dorobić więcej bez konsekwencji dla bieżących emerytur i rent. Bezpieczny przychód wynosi teraz o ponad 156 zł więcej niż dotychczas, czyli maksymalnie 3977,10 zł. Zarobki powyżej tej kwoty powodują zmniejszenie emerytury lub renty w miesiącu, w którym doszło do przekroczenia limitu.

Jeśli są wyższe niż 7386,10 zł, to wypłata świadczenia za dany miesiąc nie przysługuje w całości. Takie zasady dotyczą wcześniejszych emerytów i osób pobierających renty z tytułu niezdolności do pracy lub renty rodzinne – wyjaśnia Małgorzata Korba, regionalny rzecznik ZUS w naszym województwie.

Inaczej wyglądają reguły dorabiania do rent socjalnych. W ich przypadku już przekroczenie pierwszego limitu (3977,10 zł) powoduje zawieszenie wypłaty świadczenia za dany miesiąc.

Progi przychodów zmieniają się raz na kwartał i zależą od wysokości przeciętnego wynagrodzenia w kraju. Wprowadzone w czerwcu limity obowiązują do końca sierpnia. – Bez ograniczeń do swoich świadczeń mogą dorabiać emerytki, które ukończyły 60 lat i emeryci, którzy ukończyli 65 lat. Te osoby nie muszą też informować ZUS o tym, że osiągają dodatkowe przychody – dodaje Korba. (opr. pc)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here