Nowe życie starej synagogi

Jeszcze w tym roku Wojsławice wzbogacą się o kolejną atrakcję turystyczną. W zlokalizowanej w centrum miejscowości synagodze powstaje Izba Tradycji Ziemi Wojsławskiej.

Aranżacja i wyposażenie wnętrza synagogi na potrzeby lokalnej izby tradycji to ostatni etap projektu ,,Na szlaku kultur i tradycji Ziemi Wojsławskiej – ochrona i wykorzystanie dziedzictwa kulturowego gminy Wojsławice”.

– W ramach tego dużego projektu dofinansowanego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego przeprowadziliśmy remont budynku byłej szkoły w Majdanie Ostrowskim, w którym utworzono Ośrodek Trzech Kultur, a w budynku dawnej szkoły w Rozięcinie, Ośrodek Dawnych Kultur i Tradycji. Trzecim wyremontowanym obiektem jest właśnie zabytkowa Synagoga w Wojsławicach – mówi Henryk Gołębiowski, wójt gminy Wojsławice.

W sali głównej synagogi będzie mieścić się wystawa stała poświęcona wielokulturowym dziejom Wojsławic. Będzie składała się z trzech głównych warstw, wyodrębnionych w układzie przestrzennym sali. Najbardziej widoczne będą Bima i Aron ha-kodesz, wykonane w postaci współczesnych instalacji architektoniczno-świetlnych, które kształtem nawiążą do podobnych obiektów historycznych.

W dawnym babińcu synagogi mieścić się będzie sala wystawowo-konferencyjna, wykorzystywana na organizację tymczasowych wystaw lub warsztatów. Wykonany zostanie mobilny system ekspozycyjny w postaci podwieszanych metalowych ekspozytorów, a także przesuwny panel z częścią tekstową ekspozycji, dotyczącą prehistorii oraz niski stół dla dzieci, z eksponatami podświetlanymi od dołu.

Babiniec będzie wyposażony także w 15 miękkich kostek-siedzisk z wytłoczonymi literami w trzech alfabetach: łacińskim, hebrajskim i cyrylicy. W pomieszczeniach dostępnych dla zwiedzających zostanie wykonane specjalne oświetlenie służące do iluminacji architektury, eksponatów w gablotach oraz Bimy i Aron ha-kodesz. W organizacji wystawy wykorzystane będą multimedia, takie jak projektory, ekrany projekcyjne, głośniki, ekrany dotykowe z dźwiękiem itp. Natomiast w głównym korytarzu synagogi powstanie punkt obsługi zwiedzających.

– Będzie to obiekt, w którym w nowoczesny i ciekawy sposób będzie przekazywana historia trzech kultur dawnego miasteczka Wojsławice. Synagoga będzie udostępniona do zwiedzania pod koniec tego roku, natomiast Ośrodek Trzech Kultur w Majdanie Ostrowskim oraz Ośrodek Dawnych Kultur i Tradycji w Rozięcinie są już dostępne dla zwiedzających. Serdecznie zapraszam do zwiedzania nowo powstałych ośrodków oraz ścieżek edukacyjno-przyrodniczych, a także innych atrakcji turystycznych na terenie gminy Wojsławice – zachęca wójt Wojsławic. (kw)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here