Nowy dom dla 84 rodzin

Pierwsi lokatorzy nowych bloków TBS w ubiegłą środę odebrali klucze do swoich mieszkań od prezydenta Krzysztofa Żuka

W ubiegłym tygodniu uroczyście oddano do użytku dwa nowe bloki wybudowane przez Towarzystwo Budownictwa Społecznego „Nowy Dom” na miejskich działkach przy ul. Składowej na „starych” Bronowicach. Zamieszkają w nich 84 rodziny, w tym 40. z listy oczekujących na lokale komunalne i z domów przeznaczonych do wywłaszczenia w związku z planowanymi przez miasto inwestycjami drogowymi.


To pierwsza, po dłuższej przerwie, inwestycja TBS „Nowy Dom” – spółki powołanej w 1997 roku, której jednoosobowym właścicielem jest Gmina Miasto Lublin. Dotąd TBS wybudowało już ponad 900 mieszkań na Czechowie, Felinie i właśnie Bronowicach. Budowa dwóch nowych bloków przy ul. Składowej kosztowała ponad 17 mln zł.

– Zakończyliśmy kolejną inwestycję mieszkaniową na terenie miasta w ramach budownictwa społecznego i oddajemy do użytkowania nowe lokale. Zastosowane nowoczesne rozwiązania zapewniają wyższy komfort użytkowania oraz racjonalne koszty utrzymania. To mieszkania gotowe do zasiedlenia. Część z nich oferujemy mieszkańcom jako mieszkania komunalne. Przyszli lokatorzy będą kierowani do nich przez Wydział Spraw Mieszkaniowych z listy oczekujących lub z zamian lokali komunalnych. Formuła budownictwa społecznego pozwala na zapewnienie mieszkań dla średniozamożnych osób, które są w stanie ponieść koszt czynszu za lokal mieszkalny, a nie posiadają wystarczających środków, aby nabyć samodzielnie mieszkanie na rynku komercyjnym. Dlatego prowadzimy działania w celu pozyskania kolejnych gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. Powstałe dwa nowe bloki mieszkalne to pierwszy etap dużego planu inwestycyjnego w zakresie budowy mieszkań komunalnych – mówił Krzysztof Żuk, prezydent Lublina, podczas uroczystego wręczenia kluczy lokatorom.

Pierwszy z oddanych budynków mieści się pod adresem Składowa 24. Jest podzielony na 44 mieszkania, z czego większość to M-3 o pow. 44 m2, a reszta M-2 o pow. 32 m2. Drugi blok ma adres Składowa 26. Liczy 40 mieszkań, również dwu i jednopokojowych. Budynki są ogrzewane gazem, a ciepła woda dostarczona jest poprzez lokalowe stacje wymiennikowe w tzw. logotermach. W pomieszczeniach zastosowano także wentylację mechaniczną i automatyczną regulację temperatury. Ponadto każde mieszkanie wyposażone jest w wodomierz i ciepłomierz. W otoczeniu budynków posadzono drzewa i urządzono niewielki plac zabaw. Lokatorzy płacić będą czynsz w wysokości 10,40 zů/m˛, jak pozostali najemcy lokali mieszkalnych TBS-u.

Mniejszy z budynków w całości został wynajęty przez miasto i będzie zasiedlony przez osoby z listy mieszkaniowej, oczekujące na mieszkanie komunalne, i które będą musiały opuścić swoje domy w związku z wywłaszczeniem pod planowaną przez Ratusz budowę przedłużenia ul. Lubelskiego Lipca ’80.

Inwestycja przy Składowej kosztowała ponad 17 mln zł, z czego 3,9 mln zł wyłożyło miasto, 6 mln zł pochodziło z kredytu zaciągniętego w Banku Gospodarstwa Krajowego, a reszta ze środków własnych TBS-u i partycypacji przyszłych najemców.

ZM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here