Nowy Opel Combo

W ubiegłym tygodniu odbyła się oficjalna prezentacja piątej generacji kompaktowego i wielofunkcyjnego Opla Combo. Samochód jest dostępny zarówno w wersji towarowej jak i rodzinnej. Oferuje mnóstwo przestrzeni i wiele innowacyjnych rozwiązań, ma też bardzo atrakcyjnie skonfigurowany cennik.


Ta praktyczna, wygodna, a przede wszystkim innowacyjna konstrukcja jest dostępna w wersji osobowej Combo Life oraz w wersji dostawczej Combo Cargo — w obu przypadkach w licznych odmianach. Obie odmiany są oferowane z nadwoziem standardowej długości (4,40 metra) oraz XL (4,75 metra). Pięcio- lub siedmiomiejscowy rodzinny van ma obszerny bagażnik z możliwością powiększenia do 2693 litrów. Wersja towarowa jest dostępna także z kabiną załogową i lukiem dachowym.

Przestrzeń ładunkowa o kubaturze do 4,4 m3 przy ładowności do 1000 kg pozwala przewieźć dwie europalety. Dzięki nowemu podejściu przyjętemu na etapie projektowania nowa generacja Combo oferuje niezrównane bogactwo innowacyjnych technologii i systemów wspomagających prowadzenie pojazdu. Dotyczy to zarówno wersji osobowej, jak i dostawczej. Wbrew praktyce przyjętej na rynku, model od początku był opracowywany z uwzględnieniem standardów samochodu osobowego, a nie jako pojazd użytkowy doposażany później w elementy czyniące go atrakcyjnym także dla rodzin.

Dlatego też wyróżnia się on wyposażeniem technologicznym w zakresie komfortu i bezpieczeństwa w swoim segmencie, a fachowcy i pracownicy użytkujący dostawczą wersję Combo mogą liczyć na niemal taki sam standard wyposażenia, bezpieczeństwa i komfortu jak rodziny. Liczne systemy i rozwiązania wspomagające kierowcę, takie jak automatyczny tempomat, system ostrzegania przed najechaniem na pojazd poprzedzający z funkcją wykrywania pieszych i automatycznym hamowaniem awaryjnym1,2, system wykrywający objawy zmęczenia kierowcy, ostrzeżenie o pojeździe w martwym polu czy wyświetlacz projekcyjny (head-up), mogą poprawiać bezpieczeństwo rodziny i współpracowników podróżujących Oplem Combo Life lub Combo Cargo. Ponadto opcjonalny adaptacyjny układ kontroli trakcji IntelliGrip z pięcioma trybami pracy pozwala kierowcy Combo opuścić utwardzoną nawierzchnię w czasie weekendowej wyprawy lub bez przeszkód dotrzeć na plac budowy po błotnistej, piaszczystej, a nawet zaśnieżonej drodze.

Dodatkowe rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa są dostępne w furgonie. Opcjonalna kamera cofania Surround Rear Vision2 znacznie poprawia widoczność zwłaszcza w samochodzie wypełnionym ładunkiem lub pozbawionym okien w części towarowej. Druga kamera, umieszczona w lusterku bocznym od strony pasażera, eliminuje martwe pola od tej strony pojazdu. Nowy Combo może być również wyposażony w system czujników Flank Guard3, który pozwala uniknąć drobnych, ale irytujących i kosztownych w naprawie wgnieceń i rys na nadwoziu. Wyjątkowy komfort także w użytkowym Combo mogą zapewniać podgrzewane fotele z przodu oraz podgrzewana kierownica. Opcjonalna dwustrefowa klimatyzacja automatyczna utrzymuje przyjemną temperaturę w samochodzie nawet w upalne dni.

Kompleksową łączność w Combo Life i Combo Cargo zapewniają systemy multimedialne najnowszej generacji z ośmiocalowym kolorowym ekranem dotykowym oraz interfejsami Apple CarPlay i Android Auto. Pod maską mogą pracować silniki z szerokiej gamy turbodoładowanych, wydajnych jednostek benzynowych i wysokoprężnych. Combo Cargo i Combo Life będą dostępne z pięcio- lub sześciobiegowymi przekładniami manualnymi oraz — po raz pierwszy w tym segmencie — z opcjonalnym ośmiobiegowym automatem. Opel po raz kolejny udostępnia czołowe technologie szerokiemu gronu odbiorców w tym segmencie.

Paleta silników dostępnych w nowym Combo obejmuje trzy diesle (wszystkie o pojemności 1,5 l i mocy od 76 do 130 KM) oraz jedną jednostkę benzynową 1,2 l i mocy 110 KM. Dostępne przekładnie to dwa manualne – 5, lub 6-biegowy lub 8-stopniowy automat.