Nowy sezon w Teatrze Starym

Teatr Stary rozpoczyna kolejny bogaty sezon – tak przynajmniej można sądzić patrząc na repertuar placówki na I kwartał, który potwierdza, że „Stary” to nie tylko scena teatralna, ale też koncerty muzyki, pokazy ambitnego kina i publicystyka kulturalna w formie debat z udziałem ekspertów.


Nowy sezon rozpocznie w piątek 10 stycznia „Podróż do Buenos Aires” Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi (godz. 17 i 20) – głośny monodram Gabrieli Muskały. Po drugim spektaklu spotkanie z twórcami poprowadzi Wojciech Majcherek. 11 stycznia o 18.55 The Met: Live in HD – Alban Berg „Wozzeck”. To pierwsza w nowym sezonie transmisja opery z cyklu koncertów na żywo, wprost z najznakomitszych sal koncertowych świata.

W ostatnim tygodniu stycznia przez dłuższy czas scenę Teatru zajmie „Machia” (zdrobnienie od nazwiska Machiavelli), unikatowy spektakl, bestseller produkcji własnej teatru – scenariusz i reżyseria: Juliusz Machulski, występują: Adam Ferency, Piotr Głowacki, Marta Ledwoń. Spektakle w dniach 28-30 stycznia o godz. 19, a 31 stycznia o godz. 20.

Ferie z ogładą sceniczną

Od 13 do 24 stycznia w godz. 10-16 będzie realizowany tu projekt „Ferie w Teatrze Starym” adresowany do młodzieży w wieku 15-19 lat. Zapisy trwają do 15.12.2019 – szczegóły programu i wymagane dokumenty są dostępne na witrynie internetowej http://www.teatrstary.eu/. Koszt zajęć 250 zł.

– Celem warsztatów jest zdobycie przez uczestników doświadczenia w zakresie: aktorstwa, scenografii, choreografii, wokalistyki, także inspicjenckiego oraz umiejętności pracy w grupie – informuje Łukasz Drewniak, animator przedsięwzięcia.

W ich trakcie powstanie przedstawienie składające się z czterech 1-aktówek, które będzie przewodnikiem po najróżniejszych konwencjach teatralnych obowiązujących na współczesnych scenach. Praca nad przedstawieniem będzie ponadto nietypową lekcją historii i obyczaju, poznawaniem realiów życia w Polsce i na świecie w wybranych okresach XX i XXI w. Uczestnicy zbadają i poznają nieznane okoliczności z życia postaci historycznych, które zostaną bohaterami lubelskiego spektaklu.

– Wszystkie role w spektaklu będą równe, każdy z uczestników przejdzie kurs pisania scen dramatycznych i konstruowania scenariusza widowiska teatralnego. Wspólnie będziemy też pracować nad muzyką, scenografią i choreografią – dodaje animator.

Prowadzący te zajęcia to: Michał Zgiet – reżyseria, Łukasz Drewniak – dramaturgia, Barbara Wołosiuk – scenografia i kostiumy, Piotr Selim – muzyka, Wojciech Kaproń – choreografia.

Wspólna praca na warsztatach zakończy się pokazem spektaklu „Dzień totalnej porażki, czyli co się zdarzyło 25 stycznia”. Nastąpi to w dniach 25 i 26 stycznia o godz. 16 i 19. Wstęp za okazaniem bezpłatnej wejściówki do odebrania w kasie teatru od 13 stycznia 2020.

Szaflarska i jej magia

Od 5 do 9 lutego potrwa Festiwal Danuty Szaflarskiej „Śleboda / Danutka”. To była prawdziwa gwiazda aktorska, osobowość, postać, przyjaciółka. Do tego najskromniejsza, najdowcipniejsza, dociekliwa, konsekwentna, pracowita, uparta, odważna, prawa, szlachetna, otwarta, ufna, prawdomówna, towarzyska, radosna…

– I tak mógłbym wymieniać bez końca. Tak zawsze będzie brzmieć „inwokacja” festiwalu, którego bohaterką jest Danuta Szaflarska – mówi jego twórca Michał Merczyński. – Gdy przed dwoma laty zostałem zaproszony przez dyrektor Teatru Starego do pracy nad tym projektem, myślałem: Jak zrobić festiwal pamięci osoby powszechnie kochanej i uwielbianej bez niebezpiecznego zbliżenia się do kultu jednostki? Myślę, że nam się udało – czyli twórcom, organizatorom z Teatru Starego, ale i wspaniałej publiczności, która gościła na koncertach, projekcjach filmowych, teatralnych, licznych spotkaniach pierwszego festiwalu.

Na zwołanej konferencji Merczyński z radością ogłosił, że laureatką tegorocznego „Gongu Danutki” jest Krystyna Janda. Jej sukcesów w kinie, teatrze, teatrze telewizji, na estradzie nie sposób wymienić, nie trzeba uzasadniać. Przypomnijmy, że laureatem poprzedniej nagrody „Gongu” był Janusz Gajos.

– W tym roku czekamy na widzów festiwalu ponownie w jednym z najpiękniejszych budynków teatralnych w Polsce, czyli w Teatrze Starym w Lublinie. To miejscu, które było jedną z ulubionych przestrzeni Danuty Szaflarskiej. Zobaczycie i usłyszycie jej wspaniałe role teatralne i filmowe, usłyszycie też, bo w tym roku nowością festiwalową będą spektakle Teatru Polskiego Radia – zaprasza dyrektor Karolina Rozwód, która z pasją zapowiada dalsze wydarzenia. 6 lutego (godz. 19) w dniu 105. urodzin Danuty Szaflarskiej jej placówka po raz pierwszy przedstawi specjalnie przygotowany na festiwal program „Zakazane piosenki”. Autorem jest Marcin Masecki – jeden z najbardziej wszechstronnych twórców europejskiej sceny muzycznej. Do współpracy zostali zaproszeni przez niego Eldar Tsalikov – saksofonista z Rostowa nad Donem, który podbija sceny muzyczne Berlina, oraz Jerzy Rogiewicz – jeden z najciekawszych perkusistów młodszego pokolenia.

Festiwal pamięci Szaflarskiej zakończy 9 i 10 lutego długo wyczekiwana w Lublinie „Biała bluzka” Agnieszki Osieckiej (Och-Teatr z Warszawy) w interpretacji Krystyny Jandy, adaptacja i reżyseria Magda Umer.

Również w lutym 2020…

Jeszcze przed festiwalem pamięci Szaflarskiej 1 lutego o godz. 18.55 rozpocznie się tutaj The Met: Live in HD George Gershwin „Porgy & Bess”, a 2 lutego o godz. 16 i 17.30 – comiesięczny cykl warsztatów muzycznych dla najmłodszych „Mała muzyka”.

Po zakończeniu Festiwalu, na walentynki 14 lutego Marcin Kydryński zaprezentuje koncerty (godz. 18 i 21) „Siesta w drodze”, a w nich Maria Emilia – głos flamenco olśniewającej dziewczyny z Gwinei Równikowej. 19 lutego (godz. 19) wystąpi Marek Napiórkowski ze swym jazzowym kwartetem Hipokamp. 21 i 22 lutego o godz. 19 obejrzymy spektakl taneczny „La Edad de Oro” – po raz pierwszy w Polsce wystąpi Israel Galván.

W niedzielę 23 lutego (godz. 16 i 17.30) – spektakl „Słoń Trąbibombi” Teatru Atofri (Poznań) – przedstawienie dla dzieci inspirowane wierszami Jana Brzechwy, z muzyką tworzoną w czasie spektaklu. 26 lutego godz. 19 wystąpi Daniel Toledo Quartet – ekwadorski kontrabasista i jego jazzowi przyjaciele z Polski. Luty w „Starym” zakończy 29 lutego godz. 18.55 transmisja The Met: Live in HD koncert Georg Friedrich Händel „Agrypina”.

Muzyczny marzec

Miesiąc zdominują wydarzenia muzyczne. Na początek, 4 marca o godz. 19 usłyszymy Bovską i jej „Koncert Przedpremierowy”. Artystka zachwyca swoim wyrazistym, rozpoznawalnym wizerunkiem scenicznym. W sobotę 7 marca godz. 17 i 20 – Akademia Teatralna im. A. Zelwerowicza z Warszawy przedstawi „Lunapark – Piosenki Grzegorza Ciechowskiego” (reżyseria Anna Sroka-Hryń). Po drugim spektaklu spotkanie z twórcami poprowadzi Wojciech Majcherek. 8 marca o godz. 16 i 17.30 odbędą się warsztaty muzyczne dla najmłodszych „Mała muzyka”. 11 marca godz. 19 usłyszymy koncert trio Pańta / Konrad / Kostov. Ich nowa płyta „Roots” wnosi do jazzu coś zupełnie nowego: bałkańską rytmikę, liryzm i wirtuozerię muzyków. 14 marca o 17.55 w cyklu The Met: Live in HD: Richard Wagner opera „Holender tułacz”.

18 marca o 19 Marek Dyjak – artysta nazywany „polskim Tomem Waitsem” – ze swą nową płytą „Piękny Instalator”. 25 marca godz. 19 „Absolutnie”, czyli Jacek Bończyk zaśpiewa Młynarskiego. To parada piosenki aktorskiej.

Z przedstawień teatralnych w marcu 15 marca o 16 i 17.30 „Skarb” – spektakl dla dzieci w wieku od 2,5 do 5 lat w reżyserii Leszka Mądzika. 20 marca godz. 19 i 21 marca godz. 17 „Kupiec wenecki” (Nowy Teatr im. Witkacego w Słupsku) – uznany za najlepszy polski spektakl szekspirowski minionego sezonu: nagroda Złotego Yoricka na Gdańskim Festiwalu Szekspirowskim. 28 marca o godz. 19 – „Oratorium o mleku” (Akademia Teatralna im. A. Zelwerowicza w Warszawie) – tragikomiczny moralitet, w którym Diabeł, Judasz i Jezus niczym hipisi mieszkają po sąsiedzku… Po spektaklu spotkanie poprowadzi Łukasz Drewniak.

Będą interesujące „Bitwy” i kino

11 lutego rozpocznie ten cykl „Bitwa o kulturę”: „Pewnego razu… na planie u Tarantino” – gość Rafał Zawierucha, prowadzi Łukasz Drewniak. 18 lutego z cyklu Bitwa o literaturę: „Czy poeta to zawód?” – goście: Małgorzata Lebda, Antoni Pawlak, prowadzi Jerzy Sosnowski.

25 lutego Bitwa o kulturę: „Co widzisz?” – gość Agnieszka Pajączkowska, prowadzi Grażyna Lutosławska. 3 marca Bitwa o kulturę: „Piłka nożna jako składnik naszej kultury?” Prowadzenie Jerzy Sosnowski. 10 marca z tegoż cyklu: „Co się dzieje z Teatrem Telewizji?” – gość Wawrzyniec Kostrzewski, prowadzi Łukasz Drewniak, a 17 marca „Pamiętajcie o ogrodach” – gość Wojciech Januszczyk, prowadzi Grażyna Lutosławska.

I dwie dalsze Bitwy o literaturę: 24 marca: „Czy powieść kryminalna przywraca wiarę w istnienie ładu? – gość Mariusz Czubaj, prowadzi Jerzy Sosnowski. 31 marca: „Sztuka myślenia” – goście: Waleria Szydłowska, Janusz Opryński, prowadzi Grażyna Lutosławska.

Wszystkie spotkania z cyklu „Bitwa…” odbywają się we wtorki o godz. 18.

Kino Staromiejskie w ramach Teatru Starego zaprasza o godzinie 17 w niedziele: 16 lutego „Gordon i Paddy” – film animowany dla dzieci i dorosłych, 1 marca i 29 marca na Bajkowe zestawy filmów dla najmłodszych, a także 22 marca na słynną kreskówkę „Słynny najazd niedźwiedzi na Sycylię”.

O godzinie 18 w poniedziałki kino Staromiejskie proponuje: 17 lutego „Powrót” – reż. Magdalena Łazarkiewicz. Po projekcji spotkanie z twórczynią. Prowadzenie Magda Sendecka. 24 lutego kino wyświetli czeskie „Ucho” (reż. Karel Kachyňa), 2 marca „Ból i blask” (reż. Pedro Almodóvar), 9 marca „Jesienna sonata” (reż. Ingmar Bergman), 16 marca film „Pavarotti” (reż. Ron Howard), 23 marca „Parasite” (reż. Bong Joon-ho), 30 marca „Supernova” (reż. Bartosz Kruhlik).

Wiadomo już, że II kwartał 2020 roku w Teatrze Starym, a więc repertuarowy kwiecień, rozpocznie się koncertem, który 1 kwietnia da Beata Rybotycka z „Piwnicy pod Baranami”. Zaś 4 kwietnia Teatr Polonia Warszawa przedstawi muzyczne widowisko „Almodovaria” (reż. Anna Wieczur-Bluszcz). Marek Rybołowicz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here