Nowym mostem na 700-lecie Lublina

W piątek, kilka minut po godzinie 12.00 otwarto nowy most na Bystrzycy. Korzystać z niego mogą piesi, kierowcy i rowerzyści.


To pierwszy od wielu lat nowy most w naszym mieście, wykonany został wg nowoczesnej technologii łukowej. Połączył ulicę Muzyczną z ulicą Stadionową. Budowa trwała 1, 5 roku i kosztowała 42 miliony złotych. Większość środków pochodziła z unijnego dofinansowania.
Na nowej przeprawie (75 metrów rozpiętości i 90 metrów długości) przez Bystrzycę i na otwartej ulicy Muzycznej znalazły się cztery pasy ruchu. Po obu stronach nowej drogi powstały chodniki i ścieżki rowerowe. Po wielu sporach między radnymi PiS a koalicją most ostatecznie nosi nazwę „Mostu 700-lecia Lublina”. Przejazd mostem skróci drogę podróżującym na PKP i do centrum miasta, a także uwolni z korków ulicę Nadbystrzycką.
W sobotę włączono sygnalizację świetlną na skrzyżowaniu Narutowicza, Głębokiej i Nadbystrzyckiej. Światła pojawiły się także na ulicy Muzycznej przy szkołach: muzycznej i plastycznej. Na Muzycznej wprowadzono kilka zmian, nie będzie już można skręcić z niej w lewo, w ulicę Szczerbowskiego. W tę uliczkę wjechać będzie można tylko, jadąc od strony mostu. Z ulicy Szczerbowskiego nie będzie już możliwy skręt w lewo, z tej ulicy będzie można skręcić wyłącznie w prawo, w kierunku ulicy Głębokiej. Od piątku ulica Muzyczna przestała też być darmowym parkingiem, o czy uprzedzała kierowców zostawiających na niej do tej pory samochody straż miejska. Wyremontowana ulica Muzyczna (757 metrów) i przeprawa przez most mają także upłynnić komunikację podczas meczów Młodzieżowego Euro, które w czerwcu br. zostaną rozegrane na Arenie. – Dotrzymaliśmy słowa dla UEFA i PZPN. Obiecaliśmy most i ulicę Muzyczną na Euro 2017. To jest jedna z inwestycji oczekiwanych przez mieszkańców – powiedział Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. (EM.K.)