O czym należy pamiętać, aby bezpiecznie dojechać na wakacje

Przygotowania do naszego wymarzonego wyjazdu należy zacząć od wydawać by się mogło błahej rzeczy, a mianowicie od zabrania dokumentów niezbędnych w czasie jazdy (czyli ubezpieczenia OC, prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego, natomiast jeśli wybieramy się za granicę – również Zielonej Karty oraz jeśli posiadamy – europejskiej karty ubezpieczenia zdrowotnego).
Przed wyjazdem powinniśmy udać się do zaprzyjaźnionego serwisu i upewnić się, czy samochód jest sprawny technicznie oraz czy posiada odpowiedniej głębokości bieżnik w oponach. Przed podróżą koniecznie wyśpij się i wypocznij. Jeśli wyruszamy w dłuższą trasę, należy zaplanować odpoczynek. Nawet kilkuminutowe przerwy co 2 godziny mogą de facto uratować nam życie, ponieważ lepiej dojechać kilka minut później niż narażać życie swoje i swoich bliskich.
Każdy kierowca po kilku godzinach za kółkiem w aucie ma kłopoty z koncentracją. Do tego dochodzi upał, więc jeśli twój samochód ma klimatyzację, jesteś gość. Natomiast musisz pamiętać, aby różnica pomiędzy temperaturą w aucie a na zewnątrz wynosiła maksymalnie kilka stopni, ponieważ wsiadanie i wysiadania przy dużych różnicach temperatur może skończyć się szokiem termicznym. Jeśli auto stało w słońcu, nie ruszaj od razu – zanim wsiądziesz, dokładnie przewietrz wnętrze, otwierając wszystkie drzwi.
A oto kilka porad w pigułce
Wybieraj drogi główne, a unikaj dróg bocznych. Zapinaj pasy bezpieczeństwa. Po dwóch godzinach jazdy rób kilkuminutowe przerwy. Wysiadając z samochodu, zabierz ze sobą kluczyki oraz dokumenty pojazdu. Nie zostawiaj w samochodzie na widocznym miejscu żadnych przedmiotów, które mogą skusić złodzieja. Cenne przedmioty chowaj do bagażnika. Nie zabieraj pasażerów poza obszarem zabudowanym. W czasie jazdy zamykaj pojazd od wewnątrz. Staraj się sprawdzać stan kontrolek na desce rozdzielczej jak najczęściej. Do nawet krótkiego postoju lub parkowania wybieraj miejsca dobrze oświetlone. Niektóre leki mogą wydłużać czas reakcji, powodować senność oraz wpływać na ostrość widzenia, dlatego przed wyjazdem przeczytaj ulotkę, czy można po ich zażyciu prowadzić auto.