O czym należy pamiętać podczas wypowiedzenie umowy OC

Posiadanie samochodu w Polsce wiąże się z obowiązkowym wykupieniem ubezpieczenia komunikacyjnego. Jest to podstawowa ochrona kierowców oraz ich mienia, niestety ma swój koszt. W 2020 roku średnia cena za OC w Polsce wyniosła do tej pory 687 złotych i chociaż jest niższa niż przed rokiem, to nadal kwota potrafi być problemem dla niektórych kierowców. Czasami uda się znaleźć polisę na lepszych warunkach i warto zmienić ubezpieczyciela. Jak sporządzić wypowiedzenie umowy OC i cieszyć z nowego ubezpieczenia?

W jaki sposób i kiedy wypowiedzieć polisę OC?

Dlaczego warto rozważyć zmianę ubezpieczenia OC? Można zastanowić się, czy ubezpieczyciel spełnia wszystkie nasze potrzeby lub nad jakością kontaktu z przedstawicielami. Przede wszystkim jednak liczy się cena OC. Wykorzystując kalkulator ubezpieczenia, można w ciągu kilku minut znaleźć dostosowane do nas oferty różnych towarzystw… niejednokrotnie korzystniejsze niż obecna polisa. Znalazłeś OC z niższą ceną i lepszymi warunkami? Najpierw trzeba złożyć wypowiedzenie polisy OC.

Podstawowym warunkiem jest stworzenie wypowiedzenia fizycznie, na piśmie. Towarzystwa ubezpieczeniowe nie przewidują innej opcji złożenia dokumentu. Ograniczeniem jest termin, w jakim można złożyć wypowiedzenie ubezpieczenia OC – najpóźniej dzień przed końcem obowiązywania polisy. W przypadku polis przedłużanych automatycznie takie wypowiedzenie OC można złożyć w dowolnym momencie roku. Należy jednak pamiętać, że wówczas odzyskamy jedynie część ceny polisy. Odjęta będzie kwota odpowiadająca okresowi, przez jaki byliśmy ubezpieczeni.

W przypadku kierowców kupujących OC przez internet lub telefon obowiązuje dodatkowy okres na rozmyślenie się. Przy zawarciu umowy w ten sposób, klient ma 30 dni na odstąpienie od niej bez konieczności składania wypowiedzenia. Wówczas, podobnie jak przy automatycznie przedłużanym OC, płaci się jedynie za faktyczny okres ubezpieczenia (czyli mniej niż 30 dni).

W jaki sposób wypowiedzieć umowę OC po poprzednim właścicielu?

Ubezpieczenia OC mają to do siebie, że są automatycznie przedłużane. W ten sposób kierowcy unikają polegania na swojej pamięci i konsekwencji za brak ważnego ubezpieczenia. Jest jeden haczyk, który występuje przy zmianie właściciela pojazdu. Jeśli kupiłeś samochód z ważnym OC, to będzie ono obowiązywało jedynie do wyznaczonej w umowie daty, natomiast nie odnowi się automatycznie. Warto o tym pamiętać i wykupić nową polisę.

Nie musisz jednak czekać, aż polisa poprzedniego właściciela wygaśnie. Wypowiedzenie ubezpieczenia OC po zakupie samochodu jest możliwe i wskazane. Dlaczego? Pozostanie przy starej polisie, może wiązać się z wyższą składką. Zmienia się właściciel samochodu, co powoduje zmianę poziomu ryzyka ubezpieczyciela. Zakład ubezpieczeniowy będzie zmuszony ponownie przeliczyć składkę, uwzględniając naszą historię prowadzenia pojazdu, doświadczenie oraz wiek. Niejednokrotnie powoduje to zwiększenie składki, którą będziemy musieli opłacić do końca trwania polisy wykupionej przez byłego właściciela.

Materiał partnera