O podatkach na sesji

(8 listopada) Włodawscy właściciele psów nie będą musieli już uiszczać opłaty za posiadanie czworonogów. Od 1 stycznia zmienią się także stawki podatku od nieruchomości i środków transportu. Włodawski ratusz wprowadza również zwolnienia z podatku od nieruchomości dla przedsiębiorców realizujących nowe inwestycje i tworzących nowe miejsca pracy.

Przyjęte podczas ostatniej sesji przez Rady Miejskiej we Włodawie uchwały zakładają wzrost stawek podatku od nieruchomości i środków transportu. Jest to pierwsza podwyżka od 2014 roku. W obu przypadkach nowe stawki są niższe od maksymalnych, które co roku ustala Ministerstwo Finansów.

Obowiązujące od przyszłego roku podatki nie odbiegają również od stawek obowiązujących obecnie w innych miastach czy gminach w kraju. – Zwolnienie przedsiębiorców z podatku od nieruchomości, niewątpliwie będzie zachętą do realizowania nowych inwestycji w naszym mieście – mówi burmistrz Włodawy Wiesław Muszyński – Spowoduje zmniejszenie kosztów prowadzenia działalności, a miastu da wymierne korzyści w postaci utworzenia nowych miejsc pracy.

Zmniejszenie obciążeń podatkowych poprawi atrakcyjność Włodawy jako dobrego miejsca do prowadzenia działalności gospodarczej. To pierwsza w historii samorządu Włodawy tego typu ulga dla przedsiębiorców. Z ulgi będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy inwestują m.in. w zakup gruntów, środków trwałych, budowę i rozbudowę budynków tworząc przy tym nowe miejsca pracy.

Zwolnienie z podatku od nieruchomości przysługiwać będzie na okres od roku do trzech lat. Od 1 stycznia nie będzie już obowiązku uiszczania opłaty z tytułu posiadania psów. Jak wyliczyli pracownicy włodawskiego ratusza wpływy z tej opłaty systematycznie spadały. Rosły za to koszty związane z jej egzekwowaniem. Ponieważ opłata nie ma charakteru obligatoryjnego radni przychylili się do propozycji burmistrza Włodawy w sprawie likwidacji tej opłaty. (a)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here