O ratunek dla Karpat

W akcję na placu Litewskim na rzecz utworzenia Turnickiego Parku Narodowego włączyło się wielu lublinian

Fundacja WWF Polska apelowała w Lublinie o utworzenie Turnickiego Parku Narodowego. Aby uratować serce Karpat, potrzebnych jest 200 tysięcy podpisów. Nowy park może ochronić cenne lasy, stanowiące ostoję wielu zagrożonych gatunków i lęgowe obszary rzadkich gatunków ptaków. Symbolami akcji były wilk, żbik, sóweczka, ryś i niedźwiedź.


– Puszcza Karpacka to drugi, najcenniejszy obszar w Europie, jeśli chodzi o lasy i jeden z 200 najcenniejszych obszarów świata. Tylko w Karpatach w jednym miejscu występują nasze największe drapieżniki, zwierzęta chronione i zagrożone: ryś, wilk, niedźwiedź, sóweczka i żbik. Samych niedźwiedzi w całej Polsce zostało tylko 110 – wyjaśnia Olivier Halasa z WWF Polska. W tym roku największa na świecie proekologiczna akcja WWF „Godzina dla Ziemi”, w której rokrocznie bierze udział 180 krajów, poświęcona będzie Puszczy Karpackiej. Już 24 marca w całej Polsce światła zgasną właśnie dla ratowania serca Karpat.
Idea ochrony tych terenów nie jest nowa. O utworzeniu Turnickiego Parku Narodowego ekolodzy i przyrodnicy zabiegają już od dwudziestolecia między wojennego. – Jeśli zbierzemy 200 tysięcy podpisów, planujemy pójść do wszelkich możliwych władz centralnych i wojewódzkich. My nie chcemy wielkiego parku, tylko takiego, który będzie miał 18 tysięcy hektarów, a to jest znikomy procent powierzchni Polski – dodaje Olivier Halasa.
Jak podaje WWF Polska, na ochronę lasów ze starym drzewostanem zostało niewiele czasu, bo w 2018 roku zaplanowano na terenie Karpat wycinkę mającą na celu pozyskanie ponad 67 tys. m3 drzew. Z tego ponad 60% (41 tys. m3) przypada na obszar planowanego rezerwatu przyrody „Reliktowa Puszcza Karpacka” (8 tys. ha). – Nawet nowe nasadzenia niczego nie zmienią, bo reliktowy las w Puszczy Karpackiej ma znamiona lasów pierwotnych – apelują ekolodzy. Akcję poparł również prezydent Krzysztof Żuk, a wielu lublinian złożyło w poniedziałek podpisy pod petycją dla ratowania puszczy i wspólnie biło na alarm na placu Litewskim.
– Chętnie jeżdżę na tamte tereny, ponieważ są nie tylko najbliżej położone, ale i rzeczywiście piękne. Ten region trzeba ratować, bo jest być może ostatni moment, w którym jesteśmy w stanie wspólnie zrobić nie tylko coś dobrego, ale i działać skutecznie – mówił prezydent Krzysztof Żuk. W Lublinie do włączenia się w akcję „Serce Karpat” zachęcały gwiazdy m.in. Sławomir Zapała, Magdalena Kajrowicz czy Michał Milowicz.
Aby wesprzeć utworzenie Turnickiego Parku Krajobrazowego, wystarczy wejść na stronę internetową www.karpaty.wwf.pl i podpisać petycję.
Emilia Kalwińska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here