O tym nie można zapomnieć…

Uczniowie ZSO nr 1 ze swoimi wyjątkowymi gośćmi – byłymi więźniarkami obozu w Ravensbrück

Lista Honorowych Obywateli Świdnika wzbogaciła się o kolejne nazwisko. Tytułem tym odznaczono pośmiertnie Stanisławę Śledziejowską-Osiczko, byłą więźniarkę niemieckiego obozu koncentracyjnego w Ravensbrück.


Stanisława Śledziejowska-Osiczko przez wojną mieszkała w Adampolu. Jej ojciec, Stanisław, był szefem wyszkolenia w Szkole Pilotów LOPP. Aresztowana przez gestapo 7 lutego 1941 roku, przeszła ciężkie przesłuchania w lubelskim więzieniu „Pod Zegarem” i na Zamku Lubelskim. 21 września 1941 roku wysłana została do obozu w Ravensbrück. Była jednym z ostatnich naocznych świadków zbrodni popełnianych na kobietach w tym obozie koncentracyjnym. Po wojnie wróciła do Świdnika. Później zamieszkała w Jarosławiu. Zmarła w maju br., mając w 92 lata.
Aby uczcić tę postać, społeczność ZSO nr 1 w Świdniku, od kilku lat realizująca projekt „O tym nie można zapomnieć (…)”, którego częścią są m.in. spotkania z byłymi więźniami obozów koncentracyjnych oraz burmistrz Świdnika Waldemar Jakson, wystosowali do Rady Miasta Świdnik wniosek o nadanie śp. Stanisławie Śledziejowskiej-Osiczko tytułu Honorowego Obywatela Miasta. Podczas ostatniej sesji radni przyjęli uchwałę w tej sprawie, a odczytano ją uroczyście podczas kolejnego spotkania w ramach projektu ZSO nr 1. Tym razem zaproszenie od szkoły przyjęły byłe więźniarki obozu koncentracyjnego w Ravensbrück – Alicja Gawlikowska, Marianna Bogusz i Wanda Gosiewicz. Dopełnieniem spotkania była projekcja filmu Magdaleny i Rafała Kołodziejczyków pt. „Za kratą są zielone drzewa”, poświęconego Grażynie Chrostowskiej – działającej w konspiracji, młodej lubelskiej poetce, która w wieku zaledwie 21 lat została rozstrzelana w Ravensbrück. (w)