Obiecujący strateg

Student chełmskiej państwowej wyższej szkoły zawodowej w Chełmie dostał się do finału międzynarodowego konkursu wiedzy o geopolityce.

W tegorocznej edycji Olimpiady Geopolitycznej wzięło udział 72 uczestników, w tym sześciu z zagranicy. Dlatego Marek Łata, student Stosunków Międzynarodowych i Bezpieczeństwa Wewnętrznego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie, nie miał łatwego zadania. Uczestnicy musieli rozwiązać test przygotowany przez Radę Naukową Polskiego Towarzystwa Geopolitycznego.

W finale na Marka czeka kolejny test i odpowiedź ustna. Jednak to nie wszystko, bo będzie musiał też wykazać się umiejętnościami taktycznymi. Ostatnia konkurencja to gra strategiczna, polegająca na współdziałaniu w zespołach. Jest o co walczyć, bo jedną z wielu nagród jest stypendium PTG.

– Pan Marek bardzo interesuje się szeroko rozumianą geopolityką. Jest zdolnym i utalentowanym młodym człowiekiem – mówi dr Iwona Lasek –Surowiec, kierownik Katedry Nauk o Bezpieczeństwie PWSZ w Chełmie. – Finał konkursu odbędzie się pod koniec listopada w Oświęcimiu, a więc mamy jeszcze trochę czasu na przygotowania. Na pewno będziemy wspierać naszego studenta i trzymać za niego kciuki. (sr)