Oblężenie ZUS

Przyszli emeryci oblegli placówkę Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Chełmie. W ciągu 10 dni przyszło aż 2 tysiące zainteresowanych chełmian. Posypały się wnioski o emeryturę na nowych zasadach.

Od października wiek emerytalny dla kobiet obniży się do 60 lat, a dla mężczyzn do 65 lat. Wnioski można składać od 1 września. Większość ruszyła po emeryturę już przy pierwszej możliwej okazji. W ciągu zaledwie 10 dni roboczych (do czwartku, 14 września), chełmski ZUS odwiedziły w sumie aż 2 tysiące osób zainteresowanych świadczeniami.
– Dzienny wpływ wniosków o emerytury był kilkakrotnie większy niż w ubiegłych miesiącach. Około 550 osób złożyło w tym czasie wniosek o emeryturę w obniżonym wieku – mówi Małgorzata Korba, regionalny rzecznik ZUS w województwie lubelskim. – Oprócz składających wnioski w instytucji zjawiło się również wiele osób zainteresowanych informacją w sprawie świadczeń lub spotkaniem z doradcą emerytalnym. Ich obsługa szła jednak na tyle sprawnie, że w „najgorętsze” dni czas oczekiwania wynosił średnio kilkanaście minut – dodaje rzecznik ZUS. (pc)