Ocalą od zapomnienia

Warsztaty tańca izraelskiego i koncert Symchy Kellera przyciągnęły tłumy do Siedliszcza. Przed tygodniem odbyły się tam Dni Kultury Żydowskiej połączone ze sprzątaniem dawnego kirkutu, na którym wkrótce stanie pomnik.

– Kilka lat temu powstał pomysł postawienia na dawnym cmentarzu żydowskim przy ul. Leśnej pomnika-tablicy upamiętniającej dawnych żydów mieszkających w Siedliszczu – mówi Arkadiusz Zawiaczyński z GOK w Siedliszczu. – Znajoma ze stowarzyszenia Studnia Pamięci przyjechała do nas z Pawłem Nidelmanem, którego dziadek wychowywał się w naszym miasteczku. Zadeklarował, że ufunduje pomnik. Wtedy wspólnie doszliśmy do wniosku, że trzeba naświetlić mieszkańcom i nie tylko im, ten pomysł. Stąd organizacja Dni Kultury Żydowskiej, w czasie których pokazaliśmy coś więcej o tej społeczności, która była przecież bardzo wrośnięta w Siedliszcze.

Wyjątkowym zainteresowaniem cieszył się pierwszy dzień (11 lipca), podczas którego zorganizowano warsztaty tańca izraelskiego i koncert Symchy Kellera. – To bardzo wesoły i interesujący człowiek, który oprócz śpiewania opowiadał historie i dowcipy – mówi A. Zawiaczyński. – Jeszcze po koncercie ludzie podchodzili i rozmawiali z nim. Generalnie występ cieszył się tak dużym zainteresowaniem, że już planujemy, aby dni kultury organizować cyklicznie.

W poniedziałek (12 lipca) uczestnicy DKŻ wzięli się za sprzątanie kirkutu. A po południu odbyły się warsztaty kulinarne z Szoszaną Keller. We wtorek, po zakończeniu sprzątania, odbył się mini wykład na temat judaizmu. A ostatniego dnia warsztaty dla chcących poznać symbolikę żydowskich nagrobków.

– Prawdziwych macew na dawnym kirkucie już nie ma – mówi A. Zawiaczyński. – Udało nam się kilka zdobyć i będą tworzyć część pomnika. Oprócz tego umieszczone zostaną nowe macewy z nazwiskami rodzin, które fundują pomnik i mieszkały na terenie naszej gminy. Projekt pomnika jest już gotowy. A wykonawca zabrał się do pracy.

Organizatorem Dni Kultury Żydowskiej było Stowarzyszenie „Studnia Pamięci” w partnerstwie z Gminą Siedliszcze, Gminnym Ośrodkiem Kultury, Stowarzyszeniem Siedliskie Towarzystwo Regionalne, Stowarzyszeniem Motocyklan Siedliszcze oraz lubelska filią Gminy Wyznaniowej w Warszawie. (bf)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here