Oczekiwanie na Kampus Zachodni

Kampus Zachodni im. 450-lecia Unii Lubelskiej powstanie u zbiegu ulic L. Pagi i Głębokiej

Wkrótce rusza budowa Kampusu Zachodniego UMCS. Przy zbiegu ulic Głębokiej i Pagi powstaną nowoczesne siedziby Wydziału Politologii oraz Instytutu Psychologii. Koszt całej inwestycji wynosi ponad 83 miliony złotych brutto. Uczelnia planuje wybudować cały kompleks do 2020 roku.


W Kampusie Zachodnim im. 450-lecia Unii Lubelskiej, który zlokalizowany ma być u zbiegu ulic L. Pagi i Głębokiej, powstaną nowoczesne siedziby Wydziału Politologii, Instytutu Psychologii, Instytutu Pedagogiki, a także Akademickie Centrum Sportowe. W pobliżu kampusu, na prawie 1,5-hektarowej działce, znajdującej się najbliżej zbiegu ulic Lesława Pagi i Głębokiej, powstać mają także prywatne akademiki budowane przez spółkę Square Investment, która odkupiła teren od UMCS.

– Decyzja o budowie nowych budynków wynika przede wszystkim z funkcjonalności dydaktycznej, która w przypadku obecnych obiektów jest niska i ograniczona (trudne warunki organizacji zajęć – brak odpowiedniej liczby i wielkości sal wykładowych, problem z sygnałem internetowym, ograniczony dojazd, brak miejsc parkingowych, niedostosowanie do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz do obowiązujących przepisów przeciw pożarowych, panujący chłód, wilgoć itp.). Tego rodzaju warunki uniemożliwiają zachowanie odpowiednich standardów kształcenia i m.in. w tym kontekście wymaga to ze strony uniwersytetu szybkich działań – podkreśla Katarzyna Skałecka z biura prasowego UMCS.

Do tej pory siedziby Instytutu Psychologii i Wydziału Politologii UMCS mieściły się w zabytkowych budynkach przy placu Litewskim. Pod koniec ubiegłego roku udało się sprzedać siedzibę Wydziału Politologii, czyli dawny Pałac Lubomirskich. Powstanie tam Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej. Nowa placówka ma być oddziałem Muzeum Lubelskiego. Uczelnia do czasu wybudowania nowej siedziby politologii będzie budynek pałacu wynajmować.

– Nie ma niebezpieczeństwa, żebyśmy wyrzucali studentów na bruk – podkreślał podczas inauguracji bieżącego roku akademickiego prof. dr. hab. Stanisław Michałowski, rektor UMCS. Podobna sytuacja jest z siedzibą Instytutu Psychologii, który zajmował gmach dawnego Rządu Gubernialnego przy placu Litewskim. Po kilku nieudanych próbach budynek udało się marcu br. sprzedać. Uczelni jest w trakcie finalizacji transakcji, czeka na wpłatę trzeciej raty za budynek, co nastąpić ma w czerwcu 2019 roku. Wtedy też ujawnione zostaną dane kupującego.

Będzie nowocześnie i funkcjonalnie

Po kilku nieudanych próbach zrealizowania przetargów na budowę Kampusu Zachodniego uczelnia zdecydowała się przystąpić do negocjacji z wybranymi firmami. – Za najkorzystniejszą została uznana oferta firmy WARBUD z Warszawy. Cena oferty wynosi ponad 83 mln zł brutto (dokładnie 83 489 000,00 zł brutto) – informuje Katarzyna Skałecka. Teraz UMCS oczekuje na ewentualne odwołania pozostałych wykonawców, którzy mają możliwość zwrócenia się do Krajowej Izby Odwoławczej.

– Jeżeli w tym czasie nie wpłynie odwołanie, będziemy mogli podpisać umowę z wyłonionym wykonawcą. Będzie on miał 18 miesięcy od daty podpisania umowy na wykonanie zamówienia. Szacujemy, że jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to budowa nowych siedzib zakończy się w połowie 2020 roku – informuje Katarzyna Skałecka. Uczelnia planowała wydać około 60 milionów, jednak do inwestycji trzeba będzie dołożyć. Dodatkowe środki pochodzić mają z obligacji skarbowych oraz ze środków własnych UMCS, uzyskanych m.in. ze sprzedaży budynków przy pl. Litewskim.

Zespół budynków Wydziału Politologii i Instytutu Psychologii będzie składał się z trzech funkcjonalnie połączonych obiektów o łącznej powierzchni ponad 11 tysięcy metrów kwadratowych. Wydział Politologii zajmie 4500 m2 i znajdzie się w budynku od strony zachodniej. Instytut Psychologii zajmie 2800 m2 powierzchni. W części wspólnej ma powstać biblioteka, szatnia, barek oraz pomieszczenia techniczne i część przeznaczona do odpoczynku dla studentów.

W nowym Wydziale Politologii znajdą się także m.in. pomieszczenia kół naukowych, pomieszczenie Legii Akademickiej, sale pracy własnej studentów, pracownie telewizyjne czy strzelnica elektroniczna. Siedziba Instytutu Psychologii, oprócz sal dydaktycznych, pomieści m.in. pracownię testów psychologicznych czy pomieszczenie akademickiego centrum wsparcia.

Emilia Kalwińska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here