Od 15 lat zanurzeni w folklorze

Jubileuszowy koncert na scenie Centrum Kongresowego Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie

W sobotę, 23 listopada, w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie odbył się jubileuszowy koncert Zespołu Pieśni i Tańca Politechniki Lubelskiej. To już 15 lat na scenie.


Podczas jubileuszu gościnnie wystąpiła zaprzyjaźniona z zespołem grupa śpiewacza „Głusowianki” oraz soliści operowi z Teatru Muzycznego, którzy przygotowali dla gości niespodziankę – z okazji obchodzonego w 2019 r. „Roku Stanisława Moniuszki” zaśpiewali arie z opery „Straszny Dwór”.

Jubileuszowy koncert 15-lecia był okazją do zaprezentowania bogatego dorobku zespołu, zarówno tanecznego jak i śpiewaczego. – Taniec jest dla nas bardzo ważny. Pozwala wyrażać emocje, pokonywać słabości i przekraczać nasze osobiste granice. Dzięki niemu nieustannie się rozwijamy, poprawiamy swoją kondycję fizyczną i pamięć. Istotne jest również poznawanie nowych ludzi – mówi Hanna Aleksandrowicz, kierownik artystyczny Zespołu Pieśni i Tańca Politechniki Lubelskiej.

Obecnie zespół liczy 37 członków. Jego repertuar obejmuje pieśni patriotyczne, wszystkie polskie tańce narodowe i tańce regionalne, a także pieśni i przyśpiewki z różnych stron Polski. Zespół pochwalić się może również bogatym programem bożonarodzeniowym, prezentującym najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki.

Podczas jubileuszowego koncertu brawurowo wykonał m.in. tańce łowickie, rzeszowskie, opoczyńskie, lubelskie czy krakowskie. Niespodzianką były wykonane w programie piosenki przedwojennej Warszawy. Do tańca barwnym parom przygrywała kapela pod kierownictwem Mikołaja Nauma.

Podczas jubileuszowego koncertu w wypełnionej po brzegi auli UP doskonale bawili się zaproszeni goście, społeczność akademicka Politechniki Lubelskiej oraz członkowie rodzin muzykujących i tańczących członków zespołu.

Emilia Kalwińska